ArtykułyMagazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 6/2019 (178)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Drodzy Czytelnicy!
Właśnie oddajemy w Wasze ręce ostatni tegoroczny numer Magazynu Akwarium. Mamy nadzieję, że niejeden raz on Was zainspiruje i że sięgać po niego będziecie w długie jesienne, a także zimowe wieczory. A skoro mowa o zimie, to chcielibyśmy Wam złożyć  z okazji powoli zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wiele dobra i ciepła oraz czasu spędzonego w gronie najbliższych.

W tym roku sporo się działo i mA starał się trzymać rękę na pulsie wydarzeń, angażując się i bywając oraz aktywnie patronując co ważniejszym imprezom, organizując też dwie edycje Akademii Magazynu Akwarium. Obiecujemy nie zwalniać tempa również w przyszłym roku!

A co polecamy Waszej uwadze w bieżącym wydaniu mA?

Materiałem okładkowym jest artykuł dr Aleksandry Kwaśniak-Płachety na temat wpływu żywienia na rozród ryb. Z pewnością zainteresuje on wielu akwarystów – nie tylko tych prowadzących hodowlę i rozmnażających na potęgę swe ukochane ryby. O hodowli gupików, a raczej o prewencji i przestrogach związanych z ich chowem, traktuje swoiste vademecum, które spisał Jacek Ambrożkiewicz, a niebanalnie zilustrowała Monika Żurek.  Z kolei długo wyczekiwany tekst Wojciecha Golianka o żyworódkach Endlera, któremu towarzyszą piękne fotografie – specjalnie na potrzeby druku wykonał je Bartek Gorzkowski – zadowoli nie tylko koneserów tego taksonu. Czy wiecie, jak odtworzyć naturalne środowiska życia muszlowców Lamprologus callipterus  w stosunkowo niewielkim zbiorniku? Nie? To koniecznie zapoznajcie się z artykułem Michała Korolczuka. Jeśli natomiast chcecie pokusić się o chów zjawiskowych pielęgnic z Madagaskaru  – to artykuł dra Huberta Zientka jest specjalnie dla Was. Finał konkursu Polish Biotope Contest, który odbił się szerokim echem w Polsce i poza jej granicami, profesjonalnie omawia Kamil Hazy, natomiast z aranżacjami w stylu nature spotkacie się w tym numerze aż dwukrotnie – najpierw Małgorzata Tarczyńska podsumowuje Pet Fair Aquascaping Contest 2019, a potem Grzegorz Grzegorowski przybliża swoją mistrzowską (nomen omen) aranżację z PAC 2019. Czy zastanawialiście się, jak wykonać zdjęcie swojego akwarium, którego pozazdroszczą Wam potem znajomi? Paweł Iglewski zdradza tajniki warsztatu fotografa, dzieli się swoją nietuzinkową wiedzą i doświadczeniem, odwołując się przy tym – nie bez przyczyny – do zasad znanych z historii sztuki.

A to jeszcze nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w 178 numerze mA. Najlepiej sami zajrzyjcie do środka…

Do siego roku i do następnego wydania mA!

dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 6/2019

ARTYKUŁY

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Wojciech Golianek
Poecilia wingei – małe klejnoty z Wenezueli

AQUASCAPING
Grzegorz Grzegorowski
Dragon Heart, czyli do trzech razy sztuka!

RYBY – AFRYKA
Hubert Zientek
Ptychochromis oligacanthus, czyli mój Madagaskar

ŻYWIENIE RYB
Aleksandra Kwaśniak-Płacheta
Wpływ  żywienia na rozród ryb

RYBY – AFRYKA
Michał Korolczuk
Władca muszli i jego niecka

PORADY
Jacek Ambrożkiewicz
Dekalog hodowcy gupika (i nie tylko)

SZKOŁA FOTOGRAFII AKWARYSTYCZNEJ
Paweł Iglewski
Jak zaprojektować i zrobić dobrą fotografię akwarystyczną?

STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Encyklopedia terrarystyczna
Produkty na rynku

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button