Artykuły

Neolamprologus furcifer (Boulenger, 1898) – życie „na opak” w strefie skalistej jeziora Tanganika i warunki hodowli w akwarium

Ryby - Afryka - Tanganika

Lechosław Łątka: Neolamprologus furcifer (Boulenger, 1898) – życie „na opak” w strefie skalistej jeziora Tanganika i warunki hodowli w akwarium

Szczeliny skalne stanowią dla wielu pielęgnic doskonałe miejsce zdobywania pokarmu, rozmnażania się oraz schronienia przed drapieżnikami. Jest to ulubiona przestrzeń do życia mało jeszcze znanego w akwarystyce, ale bardzo ciekawego pod względem zachowań Neolamprologus furcifer. Kształt tego taksonu oraz swoboda poruszania się w wąskich szczelinach skalnych potwierdzają doskonałe przystosowanie do takich właśnie warunków. Hodując przeważnie gatunki roślinożerne z jeziora Tanganika, chciałem urozmaicić swoją obsadę o gatunki mięsożerne. Jednym z taksonów będących w kręgu moich zainteresowań był właśnie ten szczelinowiec. Zdobycie narybku pokolenia hodowlanego było niemożliwe, dlatego zdecydowałem się na zakup osobników pochodzących z naturalnego odłowu. Wstępne obserwacje w akwarium potwierdziły, że był to właściwy wybór. A ponieważ większość przedstawicieli rodzaju Neolamprologus wymaga podobnych warunków pielęgnacji, myślę, że zawarte w tym artykule wskazówki hodowlane mogą skłonić czytelników do zainteresowania się w ogóle grupą szczelinowców z rodzaju Neolamprologus i odkrywania ich tajemnic.

Występowanie i siedlisko

Wskutek zachodzącej przez miliony lat ewolucji w jeziorze Tanganika powstało wiele taksonów zróżnicowanych pod względem morfologicznym, genetycznym oraz z uwagi na preferencje pokarmowe i rozrodcze. W tym niepowtarzalnym ekosystemie żyją i rozmnażają się liczne gatunki ryb i bezkręgowców, zajmując odpowiednie dla danej grupy organizmów lub konkretnych gatunków różnorodne nisze. Najwięcej występujących w jeziorze taksonów zajmuje strefę skalistą. W litoralu skalnym, który obejmuje strefę o głębokości od 3 do 20 metrów, znajdują się duże, pojedyncze bloki skalne (o średnicy ok. 1 metra lub większe), tworząc strome dno o potężnym rumowisku, a powierzchnię skał pokrywają bujnie rosnące glony. Spotkamy tu głównie gatunki z rodzajów Tropheus i Petrochromis, ale także przedstawicieli rodzajów Telmatochromis, Neolamprologus oraz Julidochromis, których pokarmem jest plankton i małe skorupiaki.

Obszar występowania endemicznego Neolamprologus furcifer obejmuje obszar całego jeziora. Na wschodnim brzegu w pobliżu Cape Mpimbwe oraz od Kipili do Kisi Island występuje razem z bardzo podobnym gatunkiem Neolamprologus timidus.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button