ArtykułyPorady

Niebieskie żaglowce skalary

Porady akwarystyczne

Szanowni Państwo,
chciałbym wrócić do pasji z lat chłopięcych i założyć akwarium ze skalarami. Dużo jednak lat minęło w międzyczasie, a ja wypadłem z tzw. obiegu. Ostatnio wstąpiłem razem z synem do pobliskiego sklepu zoologicznego w Gdańsku i obejrzałem akwaria w sklepie z ukochanymi rybami. Jednak się zdziwiłem, bo znam odmiany złote, lamparcie i czarne, ale nie niebieskie. Zauroczyłem się tymi paskowanymi czarno i błękitnymi skalarami. Sprzedawca nie potrafił mi powiedzieć, czy są one „dzikie”, czy hodowlane. A może sztucznie zabarwione (można o takich rybach nieraz przeczytać)? Moje pytanie brzmi: co to jest skalar niebieski i jakie ma potrzeby? Czy wystarczy im zbiornik o objętości 150 litrów?
Pozdrawiam
Miron z Gdańska

Panie Mironie,

pierwsze wzmianki o żaglowcu skalarze posiadającym standardowe ubarwienie z charakterystycznie niebieskawym ciałem pochodzą już z początków XX wieku. W 1928 roku pracownik berlińskiego Muzeum Historii Naturalnej dr Christoph GustavErnst Ahl opisał nowy gatunek – Pterophyllum eimekei należący do rodzaju Pterophyllum. Naukowy opis powstał na podstawie pięciu egzemplarzy ryb sprowadzonych z Rio Negro przez hamburskiego importera ryb Wilhelma Eimeke, na cześć którego nadano epitet gatunkowy łacińskiej nazwy P. eimekei. Ryby te miały różnić się od P. scalare cechami morfometrycznymi, odmiennym ubarwieniem oraz mniejszymi rozmiarami.

Wraz z upływem czasu oraz lepszym poznaniem rodzaju Pterophyllum, jego systematyka została zrewidowana. I tak, w 1967 roku dr Leonard Peter Schultz uznał P. eimekei za nazwę synonimiczną dla P. scalare, uznając tym samym ryby należące do obu taksonów za przedstawicieli jednego gatunku. Obowiązującą nazwą gatunkową została ta nadana wcześniej,bo już w 1823 roku – P. scalare. Pomimo kolejnych rewizji aktualnie obowiązująca pozycja systematyczna rodzaju Pterophyllum, powstała w 1986 roku za sprawą dr. Svena O. Kullandera ze szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie, podtrzymuje w tej kwestii stanowisko Schultza.

W ostatnich latach na Filipinach pojawił się żaglowiec skalar zwany „niebieskim filipińskim”. Za uwidocznienie koloru prawdopodobnie jest u niego odpowiedzialny gen pb/pb (homozygota recesywna), mający modyfikujący wpływ na ekspresję poszczególnych odmian barwnych poprzez zwiększenie ilości irydoforów o niebiesko-zielonkawym połysku oraz zanik ekspresji żółtych, pomarańczowych i czerwonych barwników. Najpopularniejsze ryby posiadające te cechy są znane pod nazwami handlowymi Pinoy czy Paraiba.

Obecnie na krajowym rynku zoologicznym jako niebieskiego żaglowca skalara najczęściej można spotkać ryby znane w Europie pod handlową nazwą niebieski karłowaty żaglowiec skalar lub żaglowiec eimekei (nazwa nawiązuje do dawnej systematyki). Ryby te można uznać za formę (jeśli wierzyć w ich karłowatość) lub odmianę barwną (biorąc pod uwagę jedynie ich odmienną barwę) żaglowca skalara. Kolor ten jest naturalny i nie wynika ze sztucznego zabarwienia, z wyjątkiem niektórych zdjęć ryb w ofertach handlowych.

W związku z tym, że niebieskie żaglowce skalary należą do gatunku P. scalare i od pokoleń są rozmnażane w warunkach hodowlanych, mają one podobne potrzeby do pozostałych hodowlanych odmian żaglowca skalara. Zbiornik 150-litrowy wydaje się być odpowiednim dla grupy młodocianych osobników lub dorosłej pary żaglowca skalara. Należy jednak pamiętać o odpowiednich wymiarach akwarium, gdyż ryby te powinny być pielęgnowane w dość wysokich zbiornikach.

Michał Marcinkiewicz
Stowarzyszenie Klub Akwarystów Molinezja

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button