Porady

Nietypowe zachowanie skalara

Porady akwarystyczne

Szanowna Redakcjo!
Mam problem. Skalar w moim akwarium potrafi na parę godzin położyć się na boku lub wcisnąć w zarośla, po czym przez dzień lub dwa pływa normalnie z innymi. Czasami trochę pogoni pozostałe żaglowce. Jest zawsze głodny (zjada pokarmy suche, granulki, rozgniatam też skalarom ślimaki – on jest zawsze pierwszy). Siedzę godzinami przed akwarium i przyglądam się uważnie zwłaszcza jemu. Wszystkie rybki są żwawe, ruchliwe, reszta skalarów też. Zbiornik mam 450-litrowy – wszyscy mieszkańcy to: danio kolorowe (15 szt.), kosiarki (5 szt.), neony Innesa (15 szt.), skalary (2 szt. ok 10 cm wysokości, 2 szt. ok 15 cm wysokości – i właśnie jeden z  tych większych wykazuje dziwne zachowanie). Akwarium zostało założone w grudniu 1999 roku.
Proszę o informację, podpowiedź…
Pozdrawiam
Janusz

Szanowny Panie!

Opisane zachowanie skalara możemy tłumaczyć różnymi uwarunkowaniami. Z grubsza można przyjąć dwie hipotezy, że jest chory, to po pierwsze, lub że występują – to druga z hipotez – sytuacje stresowe w Pańskim zbiorniku. Jeżeli założymy, że faktycznie jest chory, to kluczowe wydaje się pytanie: co to za choroba, skoro nie ma żadnych symptomów? Może być na przykład zarobaczony, ale wtedy by tak ochoczo, jak Pan to opisuje, nie przystępował do żerowania. Chociaż, z drugiej strony, w pierwszym stadium choroby (dopóki choroba się na dobre nie rozwinie) może przystępować do jedzenia i pobierać pokarmy. Jeżeli skalar je, a jest chudy, to wydaje się prawdopodobne, że pasożytują na nim nicienie. Jeżeli tak, to trzeba by wszystkie ryby odrobaczyć. Można podać Metronidazol lub po prostu preparat akwarystyczny Protosol.

Jeżeli zaś zakładamy, że ryby są zdrowe, to dziwne zachowanie należy chyba tłumaczyć sytuacją stresową w zbiorniku.

Trzeba też pamiętać, że skalary wykazują zazwyczaj agresję wewnątrzgatunkową. Mam tutaj na myśli walki samców o samice albo rywalizację samic. Wówczas zastraszony osobnik może wykazywać wspomniane zachowania, czyli ukrywać się wśród roślin i chować po kryjówkach lub nawet kłaść się ze strachu przy podłożu. W takim przypadku rybę należy oddzielić od pozostałych mieszkańców zbiornika. Chociaż z opisu wynika, że dysponuje Pan dość dużym zbiornikiem, w którym ryb pływa de facto niewiele (więc wszystkie powinny znaleźć dla siebie odpowiednie rewiry). Dziwne zachowanie może też być spowodowane stresem przed innymi rybami, które zasiedlają akwarium. Nawet małe gatunki mogą wpłynąć negatywnie na zachowanie dużych ryb, jakimi są dorosłe skalary. Chodzi tutaj o nękanie dużej ryby poprzez obskubywanie jej cienkich wyrostków płetw. Najczęściej u skalarów mogą być właśnie skubane te przedłużenia płetw. Wtedy ryba normalnie żyje, ale nigdy nie wykazuje w pełni właściwego dla siebie behawioru. A za podskubywanie odpowiedzialne mogą być właśnie danio kolorowe lub kosiarki. Kosiarki często podpływają do większych ryb i, jeżeli te mają osłabioną śluzówkę na skórze, mogą ją obgryzać. Bardzo trudno jest zaobserwować takie zachowania u ryb, a obskubywana ryba robi się nerwowa i chowa się w ukryciu.

Pozdrawiam serdecznie

Andrzej Kociołkowski, akwa-mania.mud.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button