Forum AkwariumOnline.pl
Forum AkwariumOnline.pl zostało stworzone w celu popularyzowania akwarystyki wśród wszystkich ludzi akwarystycznej woli. Jego nadrzędną funkcją jest integracja akwarystów, wyrażająca się m.in. w szerzeniu wiedzy akwarystycznej. Naturalną bazą odbiorców forum jest basen Morza Bałtyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem zlewni podlaskich rzek.
Forum powstało 27 września 2013 roku niejako z „koniecznego przypadku” jako niewinny projekt społeczny. Tego dnia zadzwonił do mnie Thaz, informując, że stworzył nową akwarystyczną stronę. Zarejestrowałem się jako drugi, w ciągu paru godzin było nas już 14, następnego dnia kolejnych 11, by na początku października dojść do liczby 50 osób (w większości aktywnych do dziś). „Grupa założycielska” została zablokowania na dotychczasowym forum lokalnym, nie było więc wyjścia i musieliśmy pociągnąć ten nowy wózek. Od początku pytaniem było: czy idziemy w świat, czy kulamy się w naszym podlaskim zaścianku. Wybraliśmy otwarcie i wyjście na „szerokie wody”. Jednak oficjalnie skromną reprezentacją zadebiutowaliśmy dopiero na Jurajskich Biotopach i na VI Dniach Akwarystyki w Drozdowie we wrześniu 2014, a potem… to już poleciało (tu duże ukłony dla Kodiego z forum Aqua Jura). Od tego czasu byliśmy łącznie na 19 eventach akwarystycznych organizowanych w Polsce, kończąc na tegorocznym AquaZoo w Poznaniu.
Akwariusze
W celu integracji, spajania, wzajemnego poznawania organizowaliśmy mnóstwo nieformalnych spotkań zacieśniających więzi, by wreszcie podjąć decyzję o zaproszeniu na nie osób niezwiązanych ściśle z regionem.
W międzyczasie pojawili się też Akwariusze, czyli powstałe z inicjatywy Roberta vel Alekskiego i woytka nieformalne „zgromadzenie” osób z innym spojrzeniem na akwarystykę, którym zależy na rozwijaniu tej pasji, ale też szerzeniu historii, pokazywaniu, co nowe, docieraniu do tych, którzy chcą, ale też jeszcze nie wiedzą, że chcą, by do nich dotrzeć . Z założenia Akwariusze gromadzą i łączą różne środowiska akwarystyczne, sklepy, wydawców i producentów w jedną wielką oddaną akwarystyczną społeczność – rodzinę. Propagują akwarystykę w sposób praktyczny, wychodząc poza internet – do rzeczywistości.
Od tego momentu będę pisał o nas, bo trudno już rozgraniczyć „onlajnów” (przydomek nadany chyba przez Marię Kociołkowską) od Akwariuszy i Akwariuszy od bazy AkwariumOnline.pl. Posługuję się też nickami, bo pod nimi jesteśmy obecni również na innych stronach akwarystycznych.
Nasze projekty, realizacje i eventy
Chcieliśmy działać nie tylko w „wirtualu”, ale też tak, żeby można było nas „dotknąć”. Ujawniliśmy się światu osobowo i poprzez wystawowe szkiełka, co było okazją do poznania rzeszy ludzi akwarystycznej Polski. My poznaliśmy ich, a oni nas i myślę, że żadna ze stron tego nie żałuje. Te kontakty ułatwiły nam poważniejsze działania (też od strony doradczej), w szerszej skali. Pod koniec 2015 ruszyliśmy z dwoma projektami: Akwarystyczny Wieżowiec (Instytut Biologii UwB) i „Kolorowy Świat w Akwarium” (przy współpracy z Zespołem Szkół Integracyjnych nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku i Muzeum w Drozdowie) – konkursem plastycznym skierowanym do dzieci.
Dzięki uprzejmości Instytutu mogliśmy poszaleć w szkłach i wystąpić w roli „społecznego konsultanta praktycznego”. Do tego działania przystąpiliśmy z entuzjazmem i chyba nam wyszło, a jak wyszło – najlepiej oddają fotki. Całość znalazła chyba też uznanie samego Instytutu, bo wraz z uroczystym otwarciem ekspozycji mogliśmy przeprowadzić zakończenie pierwszego etapu konkursu i urządzić wystawę prac dzieci (łącznie wpłynęło ich ok 700). Drugi etap konkursu miał miejsce na VIII Dniach Akwarystyki w Drozdowie.
Nie próżnowaliśmy też w 2017 roku. Zaczęliśmy z przytupem, już w styczniu, od kuligu, a następnie, w czerwcu, przy współpracy z forum Arowana.pl został zrealizowany autorski pomysł Sebana – Akwarystyczny Spływ Kajakowy Krutynią. Obie imprezy powtórzymy, i to w bardziej rozbudowanej formie, w 2018 roku.
Nie samą zabawą człowiek żyje…
W ostatnim półtora roku na terenie Białegostoku w ramach propagowania akwarystyki wśród dzieci i młodzieży założyliśmy lub zaaranżowaliśmy kilkanaście zbiorników w placówkach szkolnych i przedszkolnych o łącznej pojemności ponad 2 tys. litrów. A to zdecydowanie nie koniec.
Wiemy już, że można działać, że można nawiązać współpracę z innymi, że firmy związane z branżą akwarystyczną nie stronią od współpracy – za to wszystko dziękujemy. A w przerwach się spotykamy, na przykład na Podlaskich Spacerach Akwarystycznych, gdzie „knujemy”, czym by tu jeszcze zaskoczyć. Pewnikiem jest, że szerzej zaangażujemy się w przygotowanie X już edycji Dni Akwarystyki. Mamy też nowe pomysły. Pytanie tylko, czy będzie gdzie się wystawiać, bo my – AkwariumOnline wraz z samodzielną grupą realizacyjną Akwariusze – mamy się całkiem dobrze, że zacytuję tu słowa Aleksiego: „Wydaje mi się że jesteśmy najlepszą ekipą w Polsce, jako Forum, Akwariusze, ludzie, nie mamy ograniczeń, mamy chęci i jeszcze na wiele nas stać”. Czy można się z nim nie zgodzić?
Andrzej Nieborak (miewan)
Statystyka (stan na dzień opracowania)
1347 użytkowników, 41 094 postów, 2 621 tematów, śr. liczba postów dziennie: 27,66, śr. ilość rejestracji dziennie: 0,91, śr. ilość tematów dziennie: 1,76, polubienia strony forum na fb: 947, polubienia strony Akwariuszy na fb: 176.
Szukajcie nas:
www.facebook.com/akwariumonline
www.facebook.com/Akwariusze-1579328102357968/
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2018 (167).
- Magazyn Akwarium nr 1/2018 (167)13,90 zł – 19,80 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł