Panaque bathyphilus (L090)
Pochodzenie:. pochodzi z wód Ukajali.
Wielkość: do 40 cm długości.
Akwarium:. dla dorosłych osobników powinien mieć min. 300 l pojemności. Na jego dnie należy ułożyć warstwę grubego żwiru oraz koniecznie umieścić liczne korzenie i kawały drewna. Służą one zarówno jako kryjówki, jak i źródło pokarmu i należy liczyć się z tym, że będą sukcesywnie zjadane. Z roślin lepiej zrezygnować ponieważ L90 traktuje je jako przekąskę i nawet odporne gatunki najczęściej z góry będą skazane na pożarcie. Woda: dość ciepła (22-26ºC), o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do twardej (2-18°dGH). Nie wolno zapominać o jej regularnych, znacznych podmianach (min. 30% tygodniowo).
Charakterystyka: zbrojnik ten należy do łagodnych i towarzyskich względem innych mieszkańców akwarium, w tym również przedstawicieli własnego gatunku. Może natomiast uszkadzać nawet odporne rośliny akwariowe (z anubiasami włącznie).
Opis: posiada pękate, beczkowate ciało z dużą głową, silnie zwężające się w kierunku nasady płetwy ogonowej. W zarysie przypomina odwróconą kroplę wody. Odznacza się ciemnym, niemal jednolicie brązowym ubarwieniem oraz białawą, szczególnie u osobników młodocianych, nasadą płetwy ogonowej. Dymorfizm płciowy w obrębie tego gatunku prawdopodobnie nie występuje. Być może dorosłe ryby odmiennej płci w zauważalny sposób różnią się kształtem otworów płciowych (jest to typowe dla wielu zbrojników).
Rozmnażanie:. jak dotąd najprawdopodobniej nie udało się rozmnożyć tego gatunku w akwarium.
Pokarm: typowy drewnojad – podstawę pożywienia musi stanowić drewno, np. dębowe, wierzbowe, olchowe jak również pochodzące z gatunków egzotycznych (ryby są w stanie rozdrobnić nawet wyjątkowo twardy mahoń). Oprócz drewna chętnie zjada inną karmę roślinną: surowe warzywa takie jak sałata, szpinak, cykoria, kalarepa, cukinia, ogórek, dynia (pokrojona w grubą kostkę i podana ze skórką stanowi przysmak tych i innych zbrojników – jej kawałki można nabić na łyżkę i wrzucić do akwarium), warzywa blanszowane np. brokuły i kalafior (ten ostatni należy podawać w małych porcjach, bowiem szybko się psuje i zanieczyszcza wodę), warzywa gotowane np. fasola, groszek, obrany ze skórki bób, itp. Chętnie przyjmowane uzupełnienie diety mogą stanowić opadające na dno lub przyklejane do szyb tabletki dla zbrojników zawierające celulozę i spirulinę. Zbrojnik ten – podobnie jak wiele innych drewnojadów – należy do „żarłoków” i pobiera pokarm przez większą część doby. (ir)
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 1/2010 (90)11,50 zł – 16,50 zł
- Gymnogeophagus mekinos2,70 zł
- Ryby z rodzaju Gymnogeophagus2,94 zł
- Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi)2,70 zł
- Akwarium dla dyskowców z rodzaju Symphysodon2,46 zł
- Poecilia reticulata (historia, pasja, zagadnienia hodowlane)2,46 zł
- Żałobniczka (Gymnocorymbus ternetzi)2,49 zł
- Bystrzyk pięknopłetwy (Hyphessobrycon pulchripinnis)2,49 zł
- Pielęgniczka kratkowana (Dicrossus filamentosus)2,49 zł
- Czworook (Anableps anableps)2,46 zł