Artykuły

Polscy akwaryści biotopowi w konkursie BADC 2019

Akwarium biotopowe

Magdalena Szubska: Polscy akwaryści biotopowi w konkursie BADC 2019

Cieszy mnie fakt, że na przestrzeni ostatnich lat akwarystyka biotopowa stała się w Polsce wyjątkowo popularna i wciąż rozwija się bardzo prężnie. Z roku na rok powiększa się grupa akwarystów, którzy aranżują akwaria biotopowe i skrupulatnie pozyskują na temat odtwarzanych środowisk informacje, przez co konkretne zbiorniki stają się urzeczywistnieniem natury w domu.

Ci, którzy przeprowadzają badania biotopu słodkowodnych organizmów wodnych, przekazują potem często piękno podwodnego świata. Bardzo istotnym aspektem w dziedzinie tej twórczości jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy zagrażające ekologii naturalnych zbiorników wodnych.
Z ogromną przyjemnością i dumą pragnę przedstawić czytelnikom Magazynu Akwarium naszych wybitnych akwarystów biotopowych, którzy stanęli do konkursu BADC 2019. Biotope Aquarium Design Contest to, jak wszystkim pewnie wiadomo, jedno z najważniejszych i najbardziej ekscytujących wydarzeń akwarystycznych na świecie. Organizatorem konkursu jest znany na świecie prekursor akwarystyki biotopowej Oleg Labutov.
Polska reprezentacja liczyła w tym roku jedenastu zawodników. Prace były bardzo skrupulatnie oceniane przez profesjonalne jury, w skład którego weszli m.in. Marta Mierzeńska z Polski, Ivan Mikolji z Wenezueli, Li Fan z Chin czy Petra Bašič z Chorwacji.
Miałam wielką satysfakcję, że znalazłam się w gronie uczestników i, jako debiutantka w całym konkursowym przedsięwzięciu, zajęłam ostatecznie 51. miejsce. W swojej aranżacji przedstawiłam Wycinek dorzecza Rio Uaupès w Trovao. Starałam się odwzorować zalany leśny brzeg rzeki wraz ze skarpą i korzeniami okolicznych tropikalnych drzew. Widoczne były również liście palmy, a także obrastająca dno trawa Eleocharis acicularis. W zbiorniku, a głównie w zakamarkach korzeni i roślin, buszują wodne zwierzęta, takie jak Apistograma elizabethae, Corydoras adolfoi oraz Paracheitodon simulans.

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button