ArtykułyWydarzenia

Poznańskie Dni Zwierząt Egzotycznych

Wydarzenia terrarystyczne

W dniach 11–12 maja w budynku Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu po raz siódmy odbyły się Poznańskie Dni Zwierząt Egzotycznych, w ramach których miała miejsce IX Wystawa Zwierząt Egzotycznych. Osoby zwiedzające ekspozycję miały okazję sprawdzić, co przygotowali wystawcy, i przy okazji uzyskać cenne informacje na temat chowu i hodowli zwierząt. Z kolei przygotowane z myślą o najmłodszych stoiska miały za zadanie edukować i informować, jak postępować ze zwierzętami.

Na licznie przybyłych zwiedzających czekało 50 stanowisk ze zwierzętami egzotycznymi i szeroką ekspozycją akwarystyczną. Łącznie zaprezentowano około 200 gatunków zwierząt i roślin, w tym takich, których nie powstydziłyby się ogrody zoologiczne. Cieszy nas, iż wśród wystawców mamy także najmłodszych uczestników, którzy wraz z rodzicami prezentują swoje hobby od wielu lat. Dodatkowo stoisko Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach przygotowało szeroką ofertę naukową dla przyszłych studentów z zakresu biologii i zoologii. Nad zdrowiem i dobrostanem eksponowanych zwierząt czuwali weterynarze z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej, a dla zainteresowanych przygotowano także w pełni wyposażony ambulans weterynaryjny.

W czasie wydarzenia prezentowano najróżniejsze gatunki zwierząt: te dobrze znane i częściej spotykane w naszych domach, jak króliki, kawie domowe, myszy, szynszyle, chomiki i koszatniczki, a także te rzadsze i wciąż jeszcze bardziej egzotyczne, jak lemur katta, ara zielonoskrzydła, skunks i legwan zielony. Miłośnikom gadów prezentowano agamy, żółwie, gekony, legwany, scynki, węże i kameleony. Wśród licznych gatunków węży był jeden, który szczególnie przyciągał uwagę zwiedzających – pyton siatkowy mający 5 metrów i ważący 40 kilogramów. Nie zabrakło również płazów, które reprezentowały między innymi żaba byk czy żaba szponiasta. Na stoiskach pojawiły się liczne bezkręgowce, jak ptaszniki, skorpiony, modliszki, chrząszcze, straszyki, karaczany i owady karmowe. Z nietypowych ekspozycji pojawił się szkielet niedźwiedzia i czaszka hipopotama prezentowane przez Instytut Zoologii.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja akwarystyczna z częścią organizmów morskich oraz stanowiskami słodkowodnymi i paludariami. Każdy z przygotowanych zbiorników wodnych miał na celu prezentację zróżnicowanych biotopów, gdzie zwierzęta żyją w naturalnej symbiozie.

Prócz samych pasjonatów i hodowców pojawiły się liczne stowarzyszenia i fundacje pomagające na co dzień zwierzętom w potrzebie: Straż Ochrony Zwierząt, Puchaty Patrol – Stowarzyszenie na rzecz ratowania szynszyli i małych zwierząt, Dom Tymczasowy Chomicza Dzielnica i Stowarzyszenie Pomocy Królikom Wrocław.

Każdy z uczestników mógł wziąć udział w loterii, w której do wygrania były gadżety od sponsorów i Poznańskich Dni Zwierząt Egzotycznych. Po wypełnieniu ankiety uczestnicy mieli możliwość wygrania nagród specjalnych w postaci w pełni wyposażonego terrarium od firmy Tropical Factory i dwóch terrariów od firmy Exo Terra.

Przez dwa dni parking nie był wstanie pomieścić zainteresowanych osób, którzy zjawili się w liczbie ponad 5000. Całość wydarzenia nie mogłaby się odbyć bez wsparcia i zaangażowania tak licznych wystawców i sponsorów. Serdeczne podziękowania za wsparcie dla Magazynu Akwarium – patrona medialnego PDZE, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Palmiarni Poznańskiej, Tropical Factory, Exo Terra, Vitapol, Sara Sklep Zoologiczny, Gekota, Grupa Piast, Hipromine, 4reptiles, Herbal Pets, Jeżonauci, Aquaray, Nattec, Microbe-Lift i VIV International Corporation Limited.

Zapraszamy w maju 2020 roku na VIII edycję Poznańskich Dni Zwierząt Egzotycznych.

Tekst Aleksander Pojasek
fot. Paweł Czapczyk

Poznańskie Dni Zwierząt Egzotycznych
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button