ArtykułyEncyklopedia

Schilbe intermedius

Encyklopedia akwarystyczna

Schilbe intermedius

Pochodzenie: zamieszkuje rozległe obszary Afryki Zachodniej.

Wielkość: w naturze do 60 cm długości, w akwarium do 35 cm.

Akwarium: min. 400 l pojemności i 150 cm długości, niezbyt silnie oświetlone. Konieczna wydajna filtracja powodująca wyraźny ruch wody oraz grzałka. Najlepiej, jeśli podłoże stanowi warstwa miękkiego piasku o możliwie ciemnym kolorze. Dekoracje z korzeni i kamieni z pozostawioną dużą ilością miejsca do swobodnego pływania (ryba stosunkowo ruchliwa). Z tyłu i po bokach akwarium należy posadzić mocne, odporne rośliny, wśród których ryby chętnie się chronią. Zalecane parametry wodne: temp. 23-27º C, twardość ogólna do 18ºdGH, pH 6,5-7,5. Konieczne regularne, obfite podmiany.

Charakterystyka: dość nietypowo jak na suma jest to gatunek stadny – należy pielęgnować go w grupie składającej się z co najmniej kilku, a najlepiej kilkunastu lub kilkudziesięciu osobników. Trzymane pojedynczo często nie przyjmują pokarmu i umierają. Młode okazy łagodne i towarzyskie, starsze i wyrośnięte mogą traktować mniejsze ryby jako pokarm. Towarzystwem dla nich mogą być np. giętkozęby oraz łagodne gatunki pielęgnic. Sumy te za dnia przebywają tuż nad podłożem, zaś po zapadnięciu zmroku podpływają bliżej powierzchni wody.

Opis: ciało o charakterystycznym, dłutowatym kształcie z dużą głową opatrzoną trzema parami sterczących wąsów oraz wielkimi oczami. Brzuch charakterystycznie wydęty, przypomina balonik. Tylna część ciała zwęża się aż do ogona. Płetwo ogonowa widlasto podzielona i charakterystycznie wygięta do dołu. Boki ciała zdobią podłużne, dość szerokie szaroczarne i srebrzyste pasy. Brzuch srebrny (przez skórę prześwieca pęcherz pławny). Występuje również odmiana albinotyczna o jednolicie różowym ciele. Dymorfizm płciowy nie jest znany.

Rozmnażanie: tylko okazjonalnie rozmnaża się w akwarium. W naturze migruje w górę rzek i składa tam jaja. Opieka rodzicielska nie występuje.

Pokarm: gatunek wszystkożerny. W akwarium preferuje grubszy pokarm żywy lub mrożony, taki jak larwy owadów, dżdżownice, skrobane serce wołowe, a nawet małe rybki. Po przyzwyczajeniu chętnie przyjmuje również suche płatki i granulki.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button