![Tilapia buttikoferi](https://magazynakwarium.pl/wp-content/uploads/2019/09/Tilapia-buttikoferi-640x405.jpg)
Tilapia buttikoferi
Pochodzenie: dolne odcinki uchodzących do Atlantyku rzek Afryki Zachodniej od Geba i Corubal w Guinea-Bissau po St. John River w Liberii.
Wielkość: do 31 cm długości.
Akwarium: min. 400 l pojemności i 150 cm długości, dobrze przykryte. Konieczne jest umiarkowane oświetlenie, ogrzewanie (ze względu na rozmiary ryby zaleca się stosowanie grzałek wykonanych z tworzyw sztucznych lub zabezpieczenie ich przed potłuczeniem) i bardzo wydajna filtracja. Podłoże powinna stanowić gruba warstwa dobrze przepłukanego żwiru, zaś dekoracje duże korzenie i kamienie. Należy je dobrze zabezpieczyć, bowiem ryba z upodobaniem kopie w podłożu, zaś – ze względu na swe rozmiary – potrafi przesuwać nawet ciężkie dekoracje. Z roślin lepiej zrezygnować, ponieważ prawie na pewno zostaną wyrwane. Zalecane parametry wody: temp. 23-25ºC, twardość ogólna do 18ºdGH, pH 6,5-7,0. Konieczne obfite, regularne pomiany.
Charakterystyka: osobniki młode są dość towarzyskie, ale z wiekiem zaczynają traktować inne ryby jako pokarm. Najlepiej pielęgnować je pojedynczo lub w dobranych parach z innymi dużymi rybami o podobnych wymaganiach.
Opis: okazała pielęgnica o wysokim, silnie wygrzbieconym, bocznie spłaszczonym ciele i dużej, wachlarzowatej płetwie ogonowej. Ubarwienie ciała bardzo charakterystyczne: składa się z naprzemiennie ułożonych pionowych, lekko skośnych szaroniebieskich i brudnożółtych pasów. Samce są większe i masywniejsze od samic.
Rozmnażanie: z obserwacji w naturze wynika, że ikra składana jest w zagłębieniu wykopanym w podłożu i występuje troskliwa opieka rodzicielska. O rozmnażaniu tego gatunku w warunkach akwariowych wiadomo jednak stosunkowo niewiele.
Pokarm: ryba wszystkożerna z przewagą pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada żywe i mrożone larwy owadów, dżdżownice, kawałki chudego mięsa, małe rybki, a także wszelkie suche pokarmy. Koniecznie należy podawać jej również karmę roślinną: parzoną sałatę, mrożony groszek, mrożony szpinak. Ryba bardzo żarłoczna, wymaga dużych ilości pożywienia. (js)
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 3/2010 (92)11,50 zł – 16,50 zł
- Garbacz hełmiasty (Steatocranus casuarius)2,70 zł
- Muszlowce „ocellatus”: Lamprologus meleagris, Lamprologus ocellatus, Lamprologus speciosus3,50 zł
- Neolamprologus calliurus2,70 zł
- Gębacz trójbarwny (Astatotilapia burtoni)2,70 zł
- Epiplatys infrafasciatus2,46 zł
- Lamprologus signatus2,70 zł
- Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe)2,70 zł
- Pielęgnice z rodzajów Cyprichromis i Paracyprichromis w akwarium Tanganika3,50 zł
- Pseudotropheus interruptus2,46 zł