ArtykułyEncyklopedia

Tilapia buttikoferi

Encyklopedia akwarystyczna

Tilapia buttikoferi

Pochodzenie: dolne odcinki uchodzących do Atlantyku rzek Afryki Zachodniej od Geba i Corubal w Guinea-Bissau po St. John River w Liberii.

Wielkość: do 31 cm długości.

Akwarium: min. 400 l pojemności i 150 cm długości, dobrze przykryte. Konieczne jest umiarkowane oświetlenie, ogrzewanie (ze względu na rozmiary ryby zaleca się stosowanie grzałek wykonanych z tworzyw sztucznych lub zabezpieczenie ich przed potłuczeniem) i bardzo wydajna filtracja. Podłoże powinna stanowić gruba warstwa dobrze przepłukanego żwiru, zaś dekoracje duże korzenie i kamienie. Należy je dobrze zabezpieczyć, bowiem ryba z upodobaniem kopie w podłożu, zaś – ze względu na swe rozmiary – potrafi przesuwać nawet ciężkie dekoracje. Z roślin lepiej zrezygnować, ponieważ prawie na pewno zostaną wyrwane. Zalecane parametry wody: temp. 23-25ºC, twardość ogólna do 18ºdGH, pH 6,5-7,0. Konieczne obfite, regularne pomiany.

Charakterystyka: osobniki młode są dość towarzyskie, ale z wiekiem zaczynają traktować inne ryby jako pokarm. Najlepiej pielęgnować je pojedynczo lub w dobranych parach z innymi dużymi rybami o podobnych wymaganiach.

Opis: okazała pielęgnica o wysokim, silnie wygrzbieconym, bocznie spłaszczonym ciele i dużej, wachlarzowatej płetwie ogonowej. Ubarwienie ciała bardzo charakterystyczne: składa się z naprzemiennie ułożonych pionowych, lekko skośnych szaroniebieskich i brudnożółtych pasów. Samce są większe i masywniejsze od samic.

Rozmnażanie: z obserwacji w naturze wynika, że ikra składana jest w zagłębieniu wykopanym w podłożu i występuje troskliwa opieka rodzicielska. O rozmnażaniu tego gatunku w warunkach akwariowych wiadomo jednak stosunkowo niewiele.

Pokarm: ryba wszystkożerna z przewagą pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada żywe i mrożone larwy owadów, dżdżownice, kawałki chudego mięsa, małe rybki, a także wszelkie suche pokarmy. Koniecznie należy podawać jej również karmę roślinną: parzoną sałatę, mrożony groszek, mrożony szpinak. Ryba bardzo żarłoczna, wymaga dużych ilości pożywienia. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button