Artykuły

Strategie rozrodcze: ryby niezajmujące się potomstwem

Rozmnażanie ryb

Marcin Graczyk: Strategie rozrodcze: ryby niezajmujące się potomstwem

Rozmnażanie ryb

W poprzednim numerze mA rozpocząłem cykl artykułów o rozmnażaniu, które – oprócz rozwoju i wzrostu stanowi główną cechę organizmów żywych, umożliwiającą ich trwanie. Skupiłem się wówczas na ogólnym omówieniu strategii rozrodczych ryb. I choć, jak starałem się wykazać, tych strategii jest całkiem dużo, to jednak – przyznajmy – grupa tych kręgowców jakoś szczególnie nie kojarzy nam się z troskliwością, z jaką nowo narodzonych traktują ssaki czy ptaki, poświęcając uwagę swoim oseskom i pisklętom. Zdecydowana większość ryb porzuca – wydawałoby się „bezdusznie” – potomstwo niemal natychmiast. Dzieje się to, zanim w ogóle możemy mówić o potomstwie, bo do zapłodnienia dochodzi przecież w środowisku wodnym, poza organizmami rodziców. Ale czy na pewno ten brak opieki jest pozostawieniem młodych i bezbronnych ślepemu losowi? Absolutnie nie, gdyż w przypadku ryb większą rolę odgrywa to, co dzieje się przed aktem tarła: jak, gdzie i kiedy rozpoczyna się życie maleńkiej larwy.

Brak opieki nad potomstwem na pewno nie jest bezmyślnym pozostawieniem następnego pokolenia na pastwę losu i środowiska zewnętrznego. W ramach tego ogólnego określenia zamyka się wiele skutecznych strategii przetrwania. Oto one.

Jak?

Rybie jaja składane są przez samicę za pomocą pokładełka i polewane mleczem w akcie tarła lub, w znacznie rzadszych przypadkach, zapładniane wewnątrz organizmu samicy (od tej zasady też są odstępstwa, ale o tym wspomnę przy innej okazji). Akt ten zwany jest u ryb tarłem.

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button