ArtykułyPorady

Tanganika – czy można hodować ryby mięsożerne z roślinożernymiM

Porady akwarystyczne

Witam,
mam pytanie: czy można w jednym akwarium trzymać razem Tropheus sp. Ikola i Lamprologus ocellatus Gold? Bardzo podobają mi się te ryby i chciałbym oba te gatunki mieć u siebie. Pan ze sklepu zoologicznego powiedział, że są to gatunki z tego samego jeziora i nie ma najmniejszego problemu w trzymaniu ich razem. Ja mam wątpliwości, bo przeczytałem, że jedne są mięsożerne, a drugie roślinożerne. Proszę zatem o pomoc w tej sprawie, bo chciałbym uniknąć w przyszłości problemów wynikających ze źle dobranej obsady do zbiornika.
Pozdrawiam.
Irek

Szanowny Panie Irku,

Pana wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione i słuszne. Nie należy w jednym zbiorniku łączyć ryb typowo roślinożernych (Tropheus) z rybami o zupełnie odmiennych preferencjach pokarmowych.

Tropheus sp. jest przedstawicielem ryb typowo roślinożernych, w naturze odżywia się głównie zespołem organizmów zwanych „Aufwuchs”, w skład którego wchodzą m.in. różnego rodzaju glony nitkowate, drobne skorupiaki, larwy owadów, a także wszelkie osady pokrywające skały. Przewód pokarmowy ryb roślinożernych jest o wiele dłuższy niż u przedstawicieli ryb wszystko– i mięsożernych, przystosowany do trawienia pokarmów zawierających substancje balastowe (np. chityna i celuloza).

exLamprologus ocellatus należy do ryb mięsożernych, podstawę jego diety w naturze stanowi zooplankton oraz bezkręgowce. Przewód pokarmowy ma krótki, przystosowany do szybkiego i intensywnego wchłaniania niezbędnych składników odżywczych.

W jednym akwarium nie jest możliwe właściwe zbilansowanie diety zarówno dla ryb roślinożernych, jak i mięsożernych – zawsze jedna z grup będzie miała braki pokarmowe. O ile exLamprologus będzie przyjmował pokarm roślinny (który powinien być urozmaiceniem w jego „menu”), tak podawanie pokarmu mięsnego trofeusom może z dużym prawdopodobieństwem zakończyć się śmiercią ryb.

Kolejnym argumentem w temacie „razem czy osobno”, przemawiającym przeciwko łączeniu roślinożerców z mięsożercami, jest temperament ryb. Tropheus jest rybą dynamiczną, aktywnie pływającą po całym akwarium, zaglądającą w każdą szczelinę. Z racji wielkości nie podda się presji małego „muszlowca”, pilnującego swego gniazda. W efekcie dużo mniejsze, choć temperamentne „ocellatusy” z czasem zostaną zepchnięte w kąt akwarium, co odbije się negatywnie na ich zdrowiu, a także rozmnażaniu.

Mając na uwadze powyższe argumenty, a przede wszystkim chcąc stworzyć naszym podopiecznym właściwe warunki bytowania w sztucznym ekosystemie, należy zapewnić im oddzielne akwaria. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć oczy pełną gamą wspaniałych zachowań tanganickich pielęgnic.

Joanna Adamska–Maślanka, Klub Miłośników Tanganiki

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button