Artykuły

Pterophyllum scalare – tajemnice odmian barwnych

Ryby Ameryki Południowej: skalary

Iwona Borkowska i Paweł Gieraszek: Pterophyllum scalare – tajemnice odmian barwnych

Pteropyllum scalare, czyli popularny skalar, inaczej zaś żaglowiec skalar, od lat niezmiennie kojarzony jest z akwarystyką. I nawet osoby, które nie zajmują się na co dzień tym pięknym hobby, łączą tę nazwę ze srebrzystą (najczęściej!) rybą w czarne pionowe pasy. Choć hodowla skalarów nie jest aż tak stara, jak na przykład złotej rybki, to jednak ryby te są znane w akwarystyce już od ponad stu lat.

Przez ten okres zmieniła się znacząco wiedza na temat wymagań gatunku. I to, co kiedyś wydawałoby się zapewnieniem im dobrostanu, dziś może uchodzić wręcz za sprawienie tortury.

Jeszcze dwadzieścia lat temu zbiornik stulitrowy był uważany za bardzo duży, obecnie akwaria zalecane dla skalarów powinny mieć przynajmniej dwieście czterdzieści litrów pojemności – przy minimalnej wysokości 50–60 centymetrów. W ciągu wielu lat hodowli, zwłaszcza w ostatnim czasie, pojawiły się nowe, liczne i bardzo ciekawe odmiany skalara „domowego” i właśnie o nich będzie artykuł, zaś zdjęcia przedstawiające poszczególne ryby pochodzą z hodowli Angelchoice.

Skąd się wzięły odmiany barwne skalara?
Głównym powodem napisania artykułu o nowych odmianach skalara był dojmujący brak dostępności takich informacji w literaturze i mediach społecznościowych. Kiedy wpisujemy w Google słowo „pinoy” lub „paraiba”, zobaczymy przede wszystkim ogłoszenia dotyczące sprzedaży, ale nigdzie nie znajdziemy informacji, jak przykładowy pinoy wygląda, jak utrzymać konkretną linię hodowlaną i jakich błędów hodowlanych należy unikać.

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button