Artykuły

Andrzej Sieniawski: Hodowlane odmiany żaglowców. Kryteria oceny na mistrzostwach

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA

Hodowlane odmiany żaglowców. Kryteria oceny na mistrzostwach

Pterophyllum scalare. Fragment artykułu: Andrzej Sieniawski: Hodowlane odmiany żaglowców. Kryteria oceny na mistrzostwach

Popularność ryb z gatunku Pterophyllum scalare oraz długoletnia ich pielęgnacja w zbiornikach przez wiele pokoleń akwarystów musiała zaowocować stworzeniem szeregu odmian hodowlanych. Akwaryści uzyskali liczne odmiany o szerokiej palecie barwnej. Jednak zarówno wymogi hodowlane, jak i handlowe spowodowały, że otrzymanym formom nadawane są różnorodne nazwy.

Często można się spotkać z następującymi nazwami skalarów: „dymny”, „złoty”, „marmurkowy”, „koi”, „cętkowany”, „bielinek”, „długopłetwy”, „welon”, „czarny”, „półczarny” czy „albinos”. W niektórych przypadkach są to formy utrwalone genetycznie, w innych do utrwalenia pożądanych cech jest jeszcze daleka droga.  

Akwaryści nigdy nie pokusili się o całościowe opracowanie standardów hodowlanych tego gatunku. Być może przyczyna leży w fakcie, że w odróżnieniu od gupików, mieczyków, zmienniaków, molinezji czy bojowników, nigdy w Polsce nie były prowadzone konkursy tych ryb.

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania].

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button