ArtykułyEncyklopedia

Chilatherina alleni

Encyklopedia akwarystyczna

Rodzina: Melanotaeniidae
Nazwa łacińska: Chilatherina alleni  Price, 1997
Nazwa polska: tęczanka Allena

Opis
Górna połowa ciała w przedniej części w odcieniach brązu, natomiast w części tylnej turkusowa. Każdy poziomy rząd łusek oddzielony brązowym lub pomarańczowym paskiem. Przez środek ciała, od oka aż do płetwy ogonowej biegnie poziomy, granatowoniebieski pas obejmujący dwa rzędy łusek. Na pasku widocznych jest kilka (zwykle 5) białych plamek za płetwą piersiową. Dolna część ciała – ciemno srebrna z wyjątkiem białego paska z żółtym marginesem u dołu, biegnącego pod niebieską, środkową wstęgą. Cztery do pięciu krótkich, czarnych, pionowych pasków w przedniej części ciała. Pierwsza płetwa grzbietowa niebieska. Druga błękitnawo przezroczysta z czerwonawym marginesem na brzegu. Płetwa ogonowa czerwonawo przezroczysta. Płetwy piersiowe i brzuszne prawie przezroczyste. Samice mają mniej intensywne kolory płetw bez czerwonych zabarwień. Samce są bardziej wygrzbiecone. Druga płetwa grzbietowa i płetwa odbytowa u samic – mniejsze i bardziej tępo zakończone. Istnieje wiele wariantów kolorystycznych w zależności od miejsca występowania. Istnieje też odmiana kolorystyczna z czerwonym tyłem, czerwonymi płetwami i jasno żółtym pasem pośrodku ciała.

Występowanie
Rzeka Aiborei w dorzeczu Siriwo, w pobliżu Nabire (północno wschodnia Papua).

Naturalne środowisko
Chilatherina alleni odławiana była w dopływie rzeki Aiborei, która jest częścią dorzecza rzeki Siriwo. Rzeka jest szeroka na około 5 metrów o głębokości nie przekraczającej metra. Taczanka Allena preferuje miejsca o głębokości nie przekraczającej 70cm. Podłoże rzeki składa się z kamieni i żwiru. Woda jest chłodna i przejrzysta o dość szybkim nurcie. Wypływa z gór, płynąc przez wioskę przylegającą do pasa startowego lotniska. W listopadzie 1994 roku woda miała w niej pH 7.

Biologia
Ryba nie przekracza 9cm długości, ale zwykle ma około 7cm. Samce są zwykle większe i bardziej wygrzbiecone od samic. Tarło odbywa się w listopadzie i grudniu. Samica składa od 100 do 150 jajeczek ikry, która przylega do roślin wodnych. Wylęg następuje po 7-10 dniach w temperaturze 24-28°C.

Uwagi
Nazwa “alleni” została nadana na cześć Geralda R. Allena za jego niezliczone zasługi dla ichtiologii i ochrony fauny wodnej Nowej Gwinei. Gatunek ten nie jest obecnie spotykany w handlu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button