ArtykułyEncyklopedia

Chilatherina axelrodi

Encyklopedia akwarystyczna

Rodzina: Melanotaeniidae
Nazwa łacińska: Chilatherina axelrodi  Allen, 1980
Nazwa polska: tęczanka Axelroda

Opis
Samce są błękitnoszare powyżej linii bocznej i srebrzystobiałe w dolnej części ciała. Pas środkowy podzielony jest na duże plamy, a pod nim widocznych jest kilka ciemnych pionowych pręg. Płetwy grzbietowa, odbytowa i brzuszne są żółtawe, a pozostałe przezroczyste. Samice są na całym ciele srebrzyste i mniej zróżnicowane kolorystycznie.

Występowanie
Odławiane w 1979 przez Geralda Allena, Briana Parkinsona i Petera Neusingera w dopływach rzek Nemayer i Pual, w górach Bewani (Papua Nowa Gwinea). Miejsce to znajduje się około 40 kilometrów od miasta Vanimo, znajdującego się na północnym wybrzeżu wyspy, blisko zachodniej granicy.

Środowisko
Zwykle ryba ta przebywa pośród podwodnej roślinności, zatopionych gałęzi i konarów w wolno płynących strumieniach lasu deszczowego. Woda w miejscach odłowu miała wolny nurt, temperaturę w granicach 26ºC i pH 7,8. W tych samych stanowiskach odnotowano obecność Chilatherina crassispinosa i Melanotaenia affinis.

Biologia
Tęczanka Axelroda może osiągać rozmiar do 10cm, zwykle jednak nie przekracza 8cm. Samce są bardziej jaskrawo ubarwione, większe i bardziej wygrzbiecone niż samice. Tarło odbywa się zwykle między październikiem a styczniem. Samice składają od 50 do 150 ziarenek ikry przez kilka dni. Ikra przylega do drobnych listków roślin wodnych lub korzeni roślin pływających. Wylęg następuje po 7-10 dniach. Badania treści żołądkowej odłowionych osobników wskazują, że głównym pożywieniem tego gatunku są glony.

Uwagi
Gerald Allen odłowił w 1979 roku wiele osobników, lecz niestety wszystkie ryby zdechły podczas transportu do Australii. W 1982 Allen wraz z Heiko Bleherem odłowili kolejne egzemplarze, które tym razem przeżyły podróż i trafiły na rynek akwarystyczny. Pomimo, że gatunek jest ciekawy i atrakcyjny, nigdy nie stał się popularny i w handlu jest rzadkością. Tęczanka nazwę swoją nosi na cześć Dr. Herberta R. Axelroda, który sponsorował pierwszą ekspedycję.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button