ArtykułyEncyklopedia

Chilatherina fasciata

Encyklopedia akwarystyczna

Rodzina: Melanotaeniidae
Nazwa łacińska: Chilatherina fasciata  (Weber, 1913)
Synonimy: Rhombatractus fasciatus Weber, 1913; Chilatherina fasciata Regan, 1914
Nazwa angielska: Barred Rainbowfish

Opis
Najbardziej charakterystyczną cechą Chilatherina fasciata jest jej mocno wygrzbiecone, bocznie spłaszczone ciało. Cechy te pogłębiają się z wiekiem, szczególnie u samców. Dwie płetwy grzbietowe bardzo blisko siebie. Pierwsza dużo mniejsza od drugiej. Osobniki tego gatunku mogą dorastać do 12 cm, ale zwykle nie przekraczają 10 cm. Kolorystyka zależy od miejsca występowania, ale najczęściej obserwujemy zabarwienie brązowe do błękitno zielonego w tylnej części i białawożółte w dolnej części ryby. Przez środek ciała przebiega ciemny pas. Naturalne bariery Nowej Gwinei oddzielają od siebie poszczególne populacje o różniącym się od siebie rysunku  i kolorystyce ciała. Samce mają zwykle kilka pionowych, ciemnych pręg na dolnej części ciała, nad środkową częścią płetwy odbytowej.

Występowanie
Chilatherina fasciata jest prawdopodobnie jedną z najczęściej występujących tęczanek w północnej części Nowej Gwinei. Znajdowana jest w dopływach rzek  Markham, Ramu, Sepik, i Mamberamo. Również odławiano ją w jeziorze Wanam niedaleko Lae w Papui Nowei Gwinei. Dr. P. N. Van Kampen po raz pierwszy odłowił te ryby w lipcu 1910 roku w strumieniu niedaleko Njao w prowincji Irian Jaya.

Środowisko
Ryby odławiane są przeważnie w czystych, wolno płynących strumieniach lasu deszczowego. Przebywają zazwyczaj w głębszych partiach strumieni, wystawionych cały dzień na działanie słońca. Dno strumieni zwykle jest piaszczyste bądź żwirowe, pokryte opadłymi liśćmi i resztkami roślinnymi. Wartość pH waha się w przedziale 7,5-8,1, a temperatura wynosi od 27 do 32 °C.

Biologia
Dojrzałość seksualna pojawia się u tego gatunku dość wcześnie, bo u osobników mierzących 3-4 cm (samice) i 4-5 cm (samce). Samce mogą rozpocząć tarło już w temperaturze 20°C, ale najbardziej intesywnie przebiega ono w temperaturze 25°C. Podczas tarła samce przybierają mocne, kontrastowe kolory, a ich głowa zabarwia się na połyskliwy brąz. Samice składają niewielkie partie ikry przez około siedem dni. Podobnie jak ikra innych tęczanek jajeczka Chilatherina fasciata przylegają do podwodnych, drobnych roślin. Ich rozwój trwa około 8-12 dni w zależności od temperatury wody. Gatunek mięsożerny, żywiący się głównie owadami, larwami owadów i małymi skorupiakami wodnymi. Od czasu do czasu uzupełnia dietę glonami i opadłymi fragmentami roślin.

Uwagi
Żywe okazy odławiane były przez Barry’ego Crockforda i Gerry Allena pod koniec lat 70. i na początku 80.. Gerard Allen zauważył, że niekiedy Chilatherina fasciata są hermafrodytami i jeden osobnik posiada zarówno męskie, jak I żeńskie organy rozrodcze. Nick Romanowski opublikował w periodyku ANGFA „Fishes of Sahul” artykuł, w którym opisuje podobne zjawisko u  Melanotaenia fluviatilis. Może to świadczyć o tym, że hermafrodytyzm może być u tęczanek zjawiskiem dużo częstszym niż przypuszczano.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button