ArtykułyEncyklopedia

Chilatherina pricei

Encyklopedia akwarystyczna

Rodzina: Melanotaeniidae
Nazwa łacińska: Chilatherina pricei  Allen & Renyaan, 1996
Nazwa angielska: Price’s Rainbowfish

Opis
Chilatherina pricei  została opisana na podstawie 23 osobników odłowionych w latach 1991-1995 z rzeki Reifafeif w pobliżu wioski Warironi na wyspie Yapen w zachodniej Papui.
Ryba podobna jest do Chilatherina fasciata występującej na północy Nowej Gwinei, jednak posiada nieco inną kolorystykę oraz krótszy i bardziej tępo zakończony pysk z górną szczęką na poziomie oczu.
Ogólna kolorystyka ciała w odcieniach srebrzystoszarych wpadających w błękit. Brzegi łusek posiadają niekiedy żółte lub złote marginesy tworzące widoczne linie pomiędzy rzędami łusek. Łuski w pobliżu płetwy ogonowej bywają niekiedy całe żółte.
Na dolnej połowie ciała widocznych jest pięć do dziesięciu pionowych pasków w kolorze ciemnogranatowym. Paski te umiejscowione są pomiędzy płetwami brzuszną i odbytową. Niektóre osobniki posiadają od 2 do 6 ciemnoniebieskich kropek na łuskach ponad linią środkową. Płetwy w większości przezroczyste o błękitnym odcieniu z wyjątkiem płetw grzbietowej i odbytowej (u dorosłych samców są złotożółte).

Występowanie
Rzeka Reifafeif jest typowym jednym z wielu strumieni wyspy Yapen. Wyspa ma wydłużony kształt z ciągnącym się, środkowym pasmem gór sięgających 1500m wysokości.
Pasmo gór podzielone jest na wiele niezależnych systemów rzecznych, z których jeden tworzy właśnie rzeka Reifafeif. Strumienie spływają ze stromych zboczy gór, osiągając wąski (3-5km) pas przybrzeżnych równin. To właśnie ten wąski pas płaskiego terenu jest środowiskiem naturalnym Chilatherina pricei i innych ryb słodkowodnych wyspy Yapen.

Środowisko
Główny nurt rzeki Reifafeif w pasie równin osiąga 15-30m szerokości i około 1-2m głębokości (poza porą deszczową). W lipcu 1995 roku temperatura wody wynosiła 24-26°C, a pH wahało się w przedziale 7,5-8,1.
Posuwając się w górę rzeki, możemy zaobserwować dość szybkie zwężanie się koryta rzeki, coraz liczniejsze bystrzyny, a w końcu wodospady z głębokimi oczkami u ich podnóża.
Chilatherina pricei spotykana jest w głównym nurcie rzeki, ponad skalistym dnem lub grupami otoczaków. Pomimo, że rzeka płynie miejscami przez las deszczowy i ogrody, generalnie wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Wraz z Chilatherina pricei  można spotkać inną tęczankę – Melanotaenia japenensis, jednak częściej wybiera ona boczne odnogi rzeki i spokojne zakola niż główny nurt.

Biologia
Chilatherina pricei  jest niewielką rybą strumieniową dorastającą do 7-10cm długości. Samce są łatwo odróżnialne z uwagi na bardziej soczyste i intensywne ubarwienie oraz dłuższe promienie płetwy grzbietowej. Tęczanki tego gatunku odbywają tarło pośród podwodnych roślin lub zanurzonych liści drzew. Ikra przylepiana jest do podwodnych roślin, a narybek wykluwa się po 7-10 dniach.
 
Uwagi
Nazwa ryby pochodzi od nazwiska Dawida Price’a, badacza historii naturalnej Nowej Gwinei. W ostatnim dziesięcioleciu mieszkał na wyspie Yapen, pozyskując kolekcję wielu gatunków ryb i żab. Ryby z jego odłowu posłużyły do naukowego opisu tego gatunku.
Chilatherina pricei nie jest obecnie dostępna na rynku akwarystycznym.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button