ArtykułyEncyklopedia

Heterandria formosa

Encyklopedia akwarystyczna

Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa)

Pochodzenie: w naturze występuje w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych od Południowej Karoliny po Florydę.  Mieszkaniec głównie niewielkich zbiorników wodnych: rowów melioracyjnych, stawów, glinianek, jeziorek, a nawet większych kałuż i dołów wypełnionych wodą.

Wielkość: samce osiągają do 2 cm długości, zaś samice do 4 cm.

Zbiornik: dla drobniczek wystarczy nawet 15-litrowe akwarium. Zbiornik powinien być dość jasno oświetlony i wyposażony w wydajny filtr. Akwarium musi być, przynajmniej częściowo, gęsto zarośnięte najlepiej roślinami o drobnych, filigranowych liściach, wskazana jest również obecność roślin pływających. Woda powinna mieć temperaturę od 20 do 26°C (przejściowo nawet od 15 do 30°C). Jej pozostałe parametry fizykochemiczne nie mają większego znaczenia. Należy tylko pamiętać, aby pozostawała ona krystalicznie czysta – oprócz wspomnianej już wydajnej filtracji konieczne są regularne podmiany do 25% zawartości akwarium na tydzień.

Charakterystyka: należy do rybek łagodnych i towarzyskich, jednak nie nadaje się do każdego akwarium ogólnego. Większe rybki mogą stanowić dla nich zagrożenie (szczególnie narażone są tutaj malutkie samczyki). Dlatego lepiej nie łączyć ich z gatunkami,  których długość przekracza 6-7 cm. Najlepiej zaś przeznaczyć dla nich oddzielny, niewielki zbiornik.

Opis: ciało wrzecionowate, zwężające się w kierunku pyszczka i ogona. Ma barwę szarooliwkową z brązowym grzbietem. Przez powłoki brzuszne srebrzyście prześwituje pęcherz pławny. Boki ciała, wzdłuż linii bocznej, zdobi dość szeroki, czarny pas biegnący od pyszczka, aż do nasady płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa jest łagodnie zaokrąglona i ozdobiona u nasady niedużą, czarną kropką. Występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są znacznie smuklejsze z mniejszymi brzuszkami, zaś ich płetwy odbytowe przekształcone są w długie gonopodia – narządy kopulacyjne służące do zapładniania samic. Dla porównania płetwy odbytowe tych ostatnich są znacznie krótsze i wachlarzykowato zaokrąglone.

Pokarm: zjada zarówno pokarmy suche, jak i mrożonki oraz żywe bezkręgowce. Wielkość podawanego pokarmu należy jednak dopasować do drobniutkich pyszczków drobniczek. Decydując się na karmienie suchym pokarmem, należy dobierać niewielkie płatki, najlepiej o dość dużej zawartości łatwo strawnego białka (min. 40%). Wskazane są zwłaszcza karmy zawierające znaczny dodatek solowca (artemii). Wśród pokarmów mrożonych doskonały jest oczlik (cyklop), drobna rozwielitka, moina i mysis. Przysmakiem drobniczek są żywe larwy owadów, a zwłaszcza szklarka, jak również żywy plankton. Ważną rolę odgrywa także dość znaczny dodatek glonów – jeżeli zbiornik jest „czysty” i nie ma w nim dostatecznej ich ilości, trzeba włączyć do menu dobrej jakości płatkowany pokarm roślinny, najlepiej zawierający min. 5% dodatek spiruliny. Drobniczki zaleca się karmić małymi porcjami dwa, a nawet trzy razy dziennie.

Rozmnażanie: gatunek jajożyworodny. Samica rodzi żywe młode. Po zapłodnieniu przez samca w jej organizmie zaczynają dojrzewać kolejne partie jaj. Ponieważ zawierają one mało substancji zapasowych („żółtka”), znajdujące się w nich zarodki odżywiają się płynem dostarczanym przez organizm matki. Rozwój poszczególnych partii jaj trwa, w zależności od temperatury w akwarium, od 25 do 35 dni. Doświadczalnie stwierdzono, że u jednej samicy może dojrzewać jednocześnie aż 9 partii jaj w różnym stadium rozwoju. W rezultacie takiego mechanizmu co 2-10 dni samica rodzi nieliczne mioty potomstwa składające się z 1-11 osobników. Dobrze odżywiona samica jest więc praktycznie bez przerwy w ciąży, stanowiąc swoistą „maszynkę” do produkcji narybku. Najlepszym sposobem na jego uchronienie przed żarłocznością dorosłych ryb jest bardzo gęste obsadzenie akwarium roślinami ze szczególnym uwzględnieniem pływającej na powierzchni grubej warstwy wgłębki wodnej. Nowo narodzone drobniczki  są bardzo malutkie i wymagają początkowo bardzo drobnego suchego pokarmu podawanego w postaci zawiesiny lub, jeszcze lepiej, świeżo wyklutych larw solowca. Należy karmić je możliwie często, nawet kilkanaście razy dziennie. Obficie karmione rosną bardzo prędko, osiągając dojrzałość płciową nawet w wieku 35 dni.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button