ArtykułyPorady

Jak prawidłowo kupować i transportować ryby?

Porady akwarystyczne

Tomasz Jabłoński: Jak prawidłowo kupować i transportować ryby?

Spoglądając na pełne życia akwarium, często nie zastanawiamy się nad wieloma aspektami, które doprowadziły do zastanego widoku. Jedynie w krótkiej chwili zadumy pojawia się ulotna myśl, że to zadbane akwarium z przyciągającymi wzrok rybami jest efektem codziennej, systematycznej opieki ze strony akwarysty. Poprzestając na takiej konkluzji, zapominamy o oczywistym fakcie, że każde akwarium musiało kiedyś zostać założone ,,od zera”, a zamieszkujące je ryby przebyły długą i niebezpieczną drogę, nim ostatecznie znalazły się w oglądanym zbiorniku.

Konieczność wprowadzenia do akwarium nowych ryb wiąże się z jednym z najbardziej krytycznych momentów w ich życiu, jakim jest transport i aklimatyzacja.

Aklimatyzacja świeżo nabytych osobników jest procesem, podczas którego akwarysta mierzy się z problemami dotykającymi takich obszarów wiedzy, jak fizjologia, zdrowotność, wartości letalne środowiska, behawior ryb i wiele innych. Niezbędnym elementem składowym owych obszarów wiedzy i doświadczenia akwarysty jest również dobór właściwych metod transportu ryb po ich zakupie. Zatem słowo ,,aklimatyzacja” należy rozumieć jako szereg niezbędnych działań stanowiących pewien PROCES. Takie rozumienie tematyki pozwoli wyznaczyć na każdym etapie owego procesu aklimatyzacji jego słabe ogniwa, które stanowią potencjalne zagrożenie dla ryb.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button