Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 3/2018 (169)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Magazyn Akwarium czasopismo 3/2018

Drodzy Czytelnicy!
W majowo-czerwcowym numerze dwumiesięcznika znajdziecie zwięzłe podsumowanie Akademii Magazynu Akwarium, której inauguracja przypadła na targi Animals Days w Nadarzynie. Obfitość publiczności zwiedzającej – zarówno całych rodzin, jak i zorganizowanych grup czy indywidualnych hobbystów – oraz bardzo pozytywne reakcje zwrotne, które docierały do nas z różnych stron podczas trwania imprezy i zaraz po jej zakończeniu, przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. I nie da się ukryć, że już teraz myślimy o kolejnej edycji imprezy, czyli o pokazach, warsztatach i wystawie akwarystyczno-terrarystycznej pod szyldem AmA.

Spośród artykułów opublikowanych w tym wydaniu pragnę zwrócić Waszą uwagę na materiał Andrzeja Sieniawskiego, nestora rodzimej literatury hobbystycznej, który fachowo i rzetelnie opisuje żaglowce. Polecam również dwa artykuły dra Huberta Zientka – pierwszy o akarze z Maroni, drugi zaś o tzw. rybach sezonowych, czyli karpieńcokształtnych, będący de facto mocno rozbudowaną odpowiedzią na list Czytelnika.

Dwa materiały o akwarystyce morskiej, pióra Szymona Rezmera (akwarium bałtyckie) i autorstwa Witolda Sosnowskiego (akwarium morskie zakładane z poszanowaniem środowiska naturalnego), trafią, mam przynajmniej taką nadzieję, w zróżnicowane gusty amatorów „morszczyzny”.

Zwolenników odtwarzania konkretnych biotopów nie muszę chyba zachęcać do zapoznania się z tekstem Kamila Hazego, a maniaków krewetek (ich odmian i/lub ras) – do przeczytania wnikliwego przyczynku Rafała Maciaszka i Doroty Marcinek.

Z kolei rosnący w liczbę miłośnicy karpi koi powinni być usatysfakcjonowani rozmową z Ernstem Driessenem, właścicielem największej farmy tych ryb na kontynencie europejskim. Drugi zaś wywiad, którego bohaterami są Ricard Segarra Sánchez i jego prace – dotyczy świata południowoamerykańskich lasów deszczowych zamkniętych w szkle, czyli świata terrariów tropikalnych.

Na zakończenie majowo-czerwcowego wydania mA publikujemy tekst publicystyczny Małgorzaty Tarczyńskiej, traktujący o fenomenie akwarystycznych porad w internecie i tzw. gwiazdach jednego sezonu. Zachęci on kogoś do wzięcia udziału w dyskusji? – to świetnie. Nie? – też dobrze. Tak czy owak, wszystkich zapraszam do lektury!

dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 3/2018

Artykuły

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Akara z Maroni (Cleithracara maronii), czyli przez dziurkę od klucza

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Andrzej Sieniawski
Żaglowce – historia i teraźniejszość

AKWARYSTYKA MORSKA
Witold Sosnowski
Akwarium morskie bez wyrzutów sumienia

AKWARYSTYKA MORSKA
Szymon Rezmer
Mój mały Bałtyk

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Najważniejszy akwarystyczny konkurs biotopowy świata – BADC

KREWETKI
Rafał Maciaszek, Dorota Marcinek
Rasa czy odmiana, czyli jak nazywać krewetki ozdobne?

OCZKO WODNE
Karpie koi – ryby królewskie i przyjacielskie.
Z Ernstem Driessenem rozmawia Paweł Czapczyk

TERRARIUM – TERRARIUM TROPIKALNE
Światło i wilgoć, czyli serce i płuca terrarium.
Z Ricardem Segarrą Sánchezem rozmawia Paweł Czapczyk

PROBLEMY, DIAGNOZY
Małgorzata Tarczyńska
„Specjaliści” w sieci…, czyli kto jest ekspertem?

Stałe rubryki

Aktualności
Encyklopedia akwarystyczna
Encyklopedia – oczko wodne
Encyklopedia terrarystyczna
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button