Magazyn AkwariumWydarzenia

Magazyn Akwarium nr 3/2022 (193)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy,
czerwcowo-lipcowy numer Magazynu Akwarium oddajemy w wasze ręce przed wakacjami, ale mamy nadzieję, że będzie Wam towarzyszył i później, przynajmniej przez cały okres letniej kanikuły.

Zachęcamy Was gorąco, jak zresztą co roku, by okres urlopu i wypoczynku sprzyjał bezpośrednim obserwacjom świata natury i dawał możliwość uprawiania akwaturystyki. Z tych względów w bieżącym wydaniu mA prezentujemy Monterey Bay Aquarium w Kalifornii (Krzysztof Pająk) i Ogród Japoński w Jarkowie (Katarzyna Mróz-Jaskuła), a dla tych, którzy zostają w domu, serwujemy szereg praktycznych wskazówek dotyczących zakładania przydomowego oczka wodnego (Albert Sobczak). Małgorzata Tarczyńska dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem czołowej polskiej aquascaperki, a Tomasz Fiszer, reprezentujący firmę Aqua Nova, prezentuje swój punkt widzenia nie tylko na rodzimy rynek akwarystyczny.

Szczególnej uwadze Czytelników polecamy rozmowę z Bartłomiejem Paśnikiem, mistrzem świata w dziedzinie akwarystyki biotopowej, którego zbiorniki nie tylko odzwierciedlają autentyczne wycinki natury, ale są również rzadkiej i oryginalnej urody.

Oczywiście solą akwarystyki pozostają ryby. I w bieżącym wydaniu mamy nie lada gratkę dla hodowców, amatorów i admiratorów ichtiologii, albowiem o bezprecedensowym w naszej szerokości geograficznej rozmnożeniu niedawno odkrytej, a zagrożonej wyginięciem pielęgnicy Ptychochromis insolitus opowiada jeden z najznakomitszych na świecie znawców pielęgnic z Madagaskaru, dr Piotr Korzeniowski. Z kolei dr Hubert Zientek, bez którego obecności trudno wprost sobie wyobrazić którekolwiek wydanie naszego dwumiesięcznika, prezentuje żałobniczkę, czyli rybę, która kiedyś gościła w niemal każdym domowym akwarium, a dziś niesłusznie jest pomijana.

Last but not least: tematem numeru są krewetki – zarówno słono-, jak i słodkowodne – o których ze szczerą pasją i ekologiczną znajomością tematu pisze Michalina Pączkowska. Ona również, w kolejnej odsłonie edukatorki i ekolożki z serca, wykształcenia i powołania, proponuje wykonanie krewetek z kolorowych ścinków papieru i okładek przeczytanych magazynów.

Ekologiczny z ducha pozostaje również materiał Marcina Graczyka, który pisze tym razem o inwazyjnych (w naszych wodach) bezkręgowcach. W dziale Aktualności tego numeru mA króluje zaś Interzoo (Norymberga 2022) i Malawistook (Płock 2022).

Gorąco zapraszam do lektury!

Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Magazyn Akwarium czasopismo 193

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 3/2022

ARTYKUŁY

RYBY – AFRYKA
Piotr Korzeniowski
Ptychochromis insolitus

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Piękno akwarystyki biotopowej – rozmowa z Bartłomiejem Paśnikiem

OCZKO WODNE
Albert Sobczak
Oczko wodne – jak zacząć przygodę z nowym hobby? (cz. 2)

OCZKO WODNE
Katarzyna Mróz-Jaskuła
Oczko wodne w japońskim stylu – Ogród Japoński w Jarkowie

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Żałobniczka – kąsaczowaty nie do zdarcia

ROZMOWY MA
Produkt ciekawy i dobry jakościowo w przystępnej cenie – rozmowa z Tomaszem Fiszerem

AKWARYSTYKA I EKOLOGIA
Michalina Pączkowska
Blaski i cienie życia krewetek

AMA JUNIOR
Michalina Pączkowska
Oko w oko z krewetką / domowa hodowla krewetek

AQUASCAPING
Małgorzata Tarczyńska
Aranżacje w Pracowni Podwodne Ogrody

AKWARYSTYKA I EKOLOGIA
Marcin Graczyk
Cicha inwazja – inwazyjne bezkręgowce

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Krzysztof Pająk
Monterey Bay Aquarium

STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Produkty – nowości na rynku

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button