Artykuły

Chalinochromis cyanophleps (Kullander, Karlsson, Karlsson & Norén, 2014)– nowy opisany gatunek z jeziora Tanganika

Ryby Afryki - Tanganika

Lechosław Łątka: Chalinochromis cyanophleps (Kullander, Karlsson, Karlsson & Norén, 2014)– nowy opisany gatunek z jeziora Tanganika

Tanganika charakteryzuje się dużą ilością występujących w nim endemicznych gatunków pielęgnic. Wskutek zachodzącej w jeziorze ewolucji przez miliony lat powstało wiele taksonów odmiennych pod względem morfologicznym i genetycznym oraz mających zróżnicowane preferencje pokarmowe i rozrodcze. Nieustannie prowadzone badania i obserwacje doprowadziły niedawno do odkrycia nowego, nieopisanego jeszcze gatunku ryby – Chalinochromis cyanophleps. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić podstawowe informacje dotyczące hodowli tego tajemniczego, lubiącego półmrok, skrytego, jakże innego od pozostałych przedstawicieli z rodzaju Chalinochromis gatunku.

Występowanie

Chalinochromis cyanophleps to endemit z jeziora Tanganika (Afryka Wschodnia). Obszar występowania obejmuje odcinek wschodniego wybrzeża jeziora, od Kalala (południe) na północ do Mvuna na odległości ok. 90 km.

Siedlisko

Naturalnym środowiskiem bytowania Chalinochromis cyanophleps są skaliste obszary, na których znajdują się duże kamienie i głazy. Biotop tego gatunku charakteryzuje się ciemnymi strefami jaskiń i szczelin. Często pływa w dość nietypowej pozycji: z brzuchem skierowanym do powierzchni skalnych. W tym samym środowisku występują obok siebie takie gatunki, jak Julidochromis regani, Paracyprichromis nigripinnis oraz Neolamprologus furcifer. Bardzo sporadycznie spotykany na otwartych przestrzeniach. Występuje na głębokości od 6 do 45 metrów.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button