Drodzy Czytelnicy,
obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się Covid-19 radykalnie wpłynęły na gospodarkę światową i wiele dziedzin życia, w tym na harmonogram targów zoologicznych i wszystkich imprez akwarystycznych. Nie zmieniło jednak jednego: Magazyn Akwarium ukazywał się i wciąż się ukazuje regularnie, bez zmian, z precyzją godną szwajcarskiego zegarka. Co więcej, lipcowo-sierpniowa edycja mA jawi się jako szczególnie atrakcyjna czytelniczo. Aż trzy artykuły – Lechosława Łątki o Neolamprologus pectoralis, Wojciecha Golianka o Poecilia wingei i dra Huberta Zientka o Paralabidochromis sp. „Rock Kribensis” – wyczerpująco omawiają warunki chowu i hodowli poszczególnych gatunków ryb. Z kolei o rozmaitości strategii rozrodczych, z jakimi spotykamy się w świecie ichtiofauny, ze znajomością rzeczy pisze Marcin Graczyk z Zoo Wrocław. Pięcioro badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Agnieszka Pajdak-Stós, Edyta Fiałkowska, Iwona Bodek, Łukasz Pijanowski, Krzysztof Rakus – przybliża nam wrotki jako świetny pokarm dla larw danio i wylęgu innych drobnych gatunków ryb.
Materiałem szczególnie inspirującym jest prezentacja pięknych aranżacji naturalnych Marcina Zająca – nie bez przyczyny jedną z prac Marcina (z cyklu „Miniatury”) wybraliśmy na okładkę.
A co jeszcze w bieżącym numerze mA? Bartłomiej Gorzkowski, Prezes Fundacji Epicrates, obrazowo opisuje pewną inwazję, wskazując na obce gatunki żółwi, które – czy to w wyniku ludzkiej nieodpowiedzialności, czy to zwykłej głupoty – coraz częściej możemy spotkać w rodzimych akwenach. Nastoletni Wojtek Biedacha w ramach cyklu „Poznajmy się” przybliża nam zaskakująco, jak na swój młody wiek, bogaty życiorys akwarystyczny, dając nadzieję, że pasja do akwarystyki nie wymrze wraz z nami, lecz znajdzie godnych następców.
Oprócz tego – w ramach stałych działów mA – znajdziecie wypowiedzi ekspertów o pielęgnacji oczka wodnego latem, ciekawostkę na temat rekordowego suma i odpowiedź na list czytelnika, dotyczącą dziwnych zachowań skalara.
Na letnie miesiące życzymy Wam zdrowia i wielu pozytywnych wrażeń, a nade wszystko twórczego wypoczynku – oczywiście z Magazynem Akwarium w garści.
Do zobaczenia po wakacjach!
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny
Magazyn Akwarium nr 4/2020 (182)
Magazyn Akwarium: ogólnopolski dwumiesięcznik drukowany lub w pliku PDF. 116 stronic (łącznie z okładkami), bogato ilustrowany.
Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 4/2020
ARTYKUŁY
RYBY – AFRYKA
Lechosław Łątka
Neolamprologus pectoralis – poszukiwany przedstawiciel strefy skalistej jeziora Tanganika
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Wojciech Golianek
Poecilia wingei – zwykła niezwykła ryba
AQUASCAPING
Marcin Zając
Natura – nieskończone źródło inspiracji
RYBY – AFRYKA
Hubert Zientek
Paralabidochromis sp. „Rock Kribensis” – gębacz z Jeziora Wiktorii
ŻYWIENIE RYB
Agnieszka Pajdak-Stós, Edyta Fiałkowska, Iwona Badek, Łukasz Pijanowski, Krzysztof Rakus
Wrotki Lecane inermis jako alternatywny żywy pokarm przeznaczony dla drobnych larw ryb
ROZMNAŻANIE RYB
Marcin Graczyk
Strategie rozrodcze ryb
OCZKO WODNE – PORADY EKSPERTÓW
Lato w oczku wodnym. Prace pielęgnacyjne
TERRARYSTYKA – GATUNKI INWAZYJNE
Bartłomiej Gorzkowski
Czy błotny jest jedynym żółwiem w środowisku Polski?
POZNAJMY SIĘ
Wojciech Biedacha
Moje piękne hobby
STAŁE RUBRYKI
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Ciekawostki
- Magazyn Akwarium nr 4/2020 (182)15,90 zł – 22,90 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł