Magazyn AkwariumWydarzenia

Magazyn Akwarium nr 4/2020 (182)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Drodzy Czytelnicy,
obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się Covid-19 radykalnie wpłynęły na gospodarkę światową i wiele dziedzin życia, w tym na harmonogram targów zoologicznych i wszystkich imprez akwarystycznych. Nie zmieniło jednak jednego: Magazyn Akwarium ukazywał się i wciąż się ukazuje regularnie, bez zmian, z precyzją godną szwajcarskiego zegarka. Co więcej, lipcowo-sierpniowa edycja mA jawi się jako szczególnie atrakcyjna czytelniczo. Aż trzy artykuły – Lechosława Łątki o Neolamprologus pectoralis, Wojciecha Golianka o Poecilia wingei i dra Huberta Zientka o Paralabidochromis sp. „Rock Kribensis” – wyczerpująco omawiają warunki chowu i hodowli poszczególnych gatunków ryb. Z kolei o rozmaitości strategii rozrodczych, z jakimi spotykamy się w świecie ichtiofauny, ze znajomością rzeczy pisze Marcin Graczyk z Zoo Wrocław. Pięcioro badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Agnieszka Pajdak-Stós, Edyta Fiałkowska, Iwona Bodek, Łukasz Pijanowski, Krzysztof Rakus – przybliża nam wrotki jako świetny pokarm dla larw danio i wylęgu innych drobnych gatunków ryb.

Materiałem szczególnie inspirującym jest prezentacja pięknych aranżacji naturalnych Marcina Zająca – nie bez przyczyny jedną z prac Marcina (z cyklu „Miniatury”) wybraliśmy na okładkę.

A co jeszcze w bieżącym numerze mA? Bartłomiej Gorzkowski, Prezes Fundacji Epicrates, obrazowo opisuje pewną inwazję, wskazując na obce gatunki żółwi, które – czy to w wyniku ludzkiej nieodpowiedzialności, czy to zwykłej głupoty – coraz częściej możemy spotkać w rodzimych akwenach. Nastoletni Wojtek Biedacha w ramach cyklu „Poznajmy się” przybliża nam zaskakująco, jak na swój młody wiek, bogaty życiorys akwarystyczny, dając nadzieję, że pasja do akwarystyki nie wymrze wraz z nami, lecz znajdzie godnych następców.

Oprócz tego – w ramach stałych działów mA – znajdziecie wypowiedzi ekspertów o pielęgnacji oczka wodnego latem, ciekawostkę na temat rekordowego suma i odpowiedź na list czytelnika, dotyczącą dziwnych zachowań skalara.

Na letnie miesiące życzymy Wam zdrowia i wielu pozytywnych wrażeń, a nade wszystko twórczego wypoczynku – oczywiście z Magazynem Akwarium w garści.

Do zobaczenia po wakacjach!

dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 4/2020

ARTYKUŁY

RYBY – AFRYKA
Lechosław Łątka
Neolamprologus pectoralis – poszukiwany przedstawiciel strefy skalistej jeziora Tanganika

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Wojciech Golianek
Poecilia wingei – zwykła niezwykła ryba

AQUASCAPING
Marcin Zając
Natura – nieskończone źródło inspiracji

RYBY – AFRYKA
Hubert Zientek
Paralabidochromis sp. „Rock Kribensis” – gębacz z Jeziora Wiktorii

ŻYWIENIE RYB
Agnieszka Pajdak-Stós, Edyta Fiałkowska, Iwona Badek, Łukasz Pijanowski, Krzysztof Rakus
Wrotki Lecane inermis jako alternatywny żywy pokarm przeznaczony dla drobnych larw ryb

ROZMNAŻANIE RYB
Marcin Graczyk
Strategie rozrodcze ryb

OCZKO WODNE – PORADY EKSPERTÓW
Lato w oczku wodnym. Prace pielęgnacyjne

TERRARYSTYKA – GATUNKI INWAZYJNE
Bartłomiej Gorzkowski
Czy błotny jest jedynym żółwiem w środowisku Polski?

POZNAJMY SIĘ
Wojciech Biedacha
Moje piękne hobby

STAŁE RUBRYKI

Listy do redakcji
Produkty na rynku
Ciekawostki

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button