Artykuły

Projekt „Białka Tatrzańska”

Akwarystyka biotopowa

tekst i fot. Adam Golik: Projekt „Białka Tatrzańska”

Nano studio Art Golik

Tym razem chciałbym Czytelników Magazynu Akwarium zaprosić do obejrzenia projektu zatytułowanego „Białka Tatrzańska”. 

Ogólna idea wstępna i późniejsze szczegółowe pomysły aranżacyjne zrodziły się w mojej głowie podczas kolejnych wypraw z wędką muchową w garści nad jedyną polską rzekę o charakterze alpejskim. Tę, której  źródła znajdują się wysoko w Tatrach słowackich. Chodzi mi oczywiście o Białkę, prawy dopływ Dunajca, czyli rzekę zwaną też (tak zresztą, jak pobliska miejscowość) Białką Tatrzańską.

Całe jej dno pokryte jest otoczakami i drobnym piaskiem, a na jej brzegach zalegają korzenie powyrywane przez silny nurt. Roślinność jest tu surowa i uboga, a to ze względu na znaczny stopień nachylenia terenu i szybki spływ wód. Co ciekawe, Białka potrafi oczyścić się w ciągu kilkunastu godzin nawet po silnych ulewach.

Tworzenie akwarium według projektu „Białka Tatrzańska” sprawiło mi wielką przyjemność – nie tylko ze względu na sam typ zbiornika, ale również z uwagi na możliwość zaspokojenia ciekawości, która żywi się obserwacją egzystencji górskiej rwącej rzeki.

Ostatecznymi pomysłodawcami postawienia takiego właśnie akwarium, wykonanego ze szkła Opti White, byli: Krzysztof Więcław, jeden ze współwłaścicieli Vision Polska, oraz bezpośredni twórca projektu, czyli Adam Golik (Nano Studio Art).

Założone akwarium znajduje się obecnie w salonie wędkarstwa muchowego w Krakowie przy ulicy Kobierzyńskiej, w głównej siedzibie Vision Polska – i tam można je oglądać na żywo.

Podsumowując: zaprezentowany zbiornik według projektu „Białka Tatrzańska” ma wymiary 150x50x60 cm. 

Odpowiednie warunki środowiskowe i parametry wody zapewniają w nim:

  • dwa filtry kanistrowe JBL CristalProfi e1501,
  • osobne natlenianie,
  • chłodziarka przeznaczona do akwarium o pojemności 1000 litrów (pozwalająca utrzymać temperaturę wody na stałym poziomie w zakresie 15–20°C,
  • właściwe oświetlenie – a to za sprawą dwóch lamp AquaEl Leddy Slim.

Dochodzą do tego sterowniki czasowe i termometr.

Zastosowano również szybki nakrywkowe, które okazały się konieczne ze względu na skocznych mieszkańców zbiornika.

Jako podłoża użyliśmy naturalnego i sprawdzonego piasku ADA La Plata Sand.

Wymieńmy teraz dekoracje: to, przede wszystkim, otoczaki – we wszystkich możliwych rozmiarach i gradacjach oraz rozmaite gałęzie i korzenie.

Florę reprezentują różne gatunki roślin, mchów i epifitów (nie wymieniam gatunków z prostego powodu: najzwyczajniej w świecie zmieniamy je co jakiś czas).

Jakkolwiek fauna docelowa sprowadza się do lipienia europejskiego (Thymallus thymallus), to podczas okresu dojrzewania zbiornika obsadę (tymczasową) stanowiły: błyszczek tęczowy (Notropis chrosomus), otosek przyujściowy (Otocinclus affinis), grubowarg syjamski – zwany potocznie kosiarką (Crossocheilus oblongus), krewetka Amano (Caridina multidentata) oraz ślimaki „helmety” i „helenki”.

Dieta jest możliwe urozmaicona, wysokoproteinowa i „bezpieczna”: artemia, rozwielitka, kiełż, suchy pokarm.

Dodam w tym miejscu, że utrzymywanie  relatywnie niskiej temperatury wody wpływa na piękne wybarwienie ryb – i to zarówno tych z gatunku N. chrosomus, jak i lipieni.

Te ostatnie nareszcie znalazły swój nowy dom, czyli przygotowany specjalnie dla nich zbiornik, który uprzednio działał i był prowadzony przez półtora roku.

Nie mogliśmy się wprost doczekać głównych bohaterów, czyli docelowych mieszkańców, którzy jednak, po długiej aklimatyzacji, doń trafili.

Obiecuję, że teraz na bieżąco będę informował Redakcję i Czytelników mA o zmianach w akwarium, tymczasem jeszcze raz zapraszam do obejrzenia zdjęć, a w wolnej chwili do odwiedzenia salonu wędkarstwa muchowego Vision Polska w Krakowie i do stanięcia oko w oko z akwarium i jego mieszkańcami na żywo.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button