ArtykułyEncyklopedia

Tropheus sp. Chipimbi

Encyklopedia akwarystyczna

„Chipimbi” (Tropheus sp. Chipimbi)

Występowanie: zamieszkuje okolice przylądka Chipimbi (stąd nazwa) na granicy Zambii i Demokratycznej Republiki Konga. Została odkryta podczas słynnej Belgijskiej Ekspedycji Hydrobiologicznej z lat 1946-1947 zorganizowanej przez  Maxa Fernanda Leona Polla.

Opis: ciało ma barwę szarobrązową do grafitowej z wyraźnym srebrzystobiałym połyskiem, szczególnie dobrze widocznym u dominujących osobników. Czoło zdobią trzy poprzeczne, niezbyt dobrze widoczne paski. Pysk i gardziel oraz nasady płetwy odbytowej i grzbietowej są niebieskawe. Na płetwie odbytowej mogą widnieć drobne, jasnoczerwone plamy. U podstawy płetw piersiowych występują czerwonawe smugi. Płetwa ogonowa jest ciemna z jaśniejszymi, szarawymi przebarwieniami. W tylnej części ciała od połowy jego długości po nasadę płetwy ogonowej ciągnie się krwistoczerwony pas – u niektórych osobników jest on wąski i wyraźnie odgraniczony, u innych szerszy, ale z rozmytymi brzegami. Tęczówki oczu są jasnoczerwone.

Uwagi: odmiana ta – pod względem kolorystyki – jest zbliżona do Tropheus sp. Moliro, można ją jednak odróżnić po występowaniu wspomnianego charakterystycznego srebrzystobiałego połysku łusek.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button