„Chipimbi” (Tropheus sp. Chipimbi)
Występowanie: zamieszkuje okolice przylądka Chipimbi (stąd nazwa) na granicy Zambii i Demokratycznej Republiki Konga. Została odkryta podczas słynnej Belgijskiej Ekspedycji Hydrobiologicznej z lat 1946-1947 zorganizowanej przez Maxa Fernanda Leona Polla.
Opis: ciało ma barwę szarobrązową do grafitowej z wyraźnym srebrzystobiałym połyskiem, szczególnie dobrze widocznym u dominujących osobników. Czoło zdobią trzy poprzeczne, niezbyt dobrze widoczne paski. Pysk i gardziel oraz nasady płetwy odbytowej i grzbietowej są niebieskawe. Na płetwie odbytowej mogą widnieć drobne, jasnoczerwone plamy. U podstawy płetw piersiowych występują czerwonawe smugi. Płetwa ogonowa jest ciemna z jaśniejszymi, szarawymi przebarwieniami. W tylnej części ciała od połowy jego długości po nasadę płetwy ogonowej ciągnie się krwistoczerwony pas – u niektórych osobników jest on wąski i wyraźnie odgraniczony, u innych szerszy, ale z rozmytymi brzegami. Tęczówki oczu są jasnoczerwone.
Uwagi: odmiana ta – pod względem kolorystyki – jest zbliżona do Tropheus sp. Moliro, można ją jednak odróżnić po występowaniu wspomnianego charakterystycznego srebrzystobiałego połysku łusek.
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 1/2011 (102)11,50 zł – 16,50 zł
- Muszlowce „ocellatus”: Lamprologus meleagris, Lamprologus ocellatus, Lamprologus speciosus3,50 zł
- Neolamprologus calliurus2,70 zł
- Lamprologus signatus2,70 zł
- Pielęgnice z rodzajów Cyprichromis i Paracyprichromis w akwarium Tanganika3,50 zł
- Neolamprologus furcifer2,70 zł
- Chalinochromis cyanophleps2,49 zł
- Altolamprologus sp. compressiceps „shell”2,70 zł
- Roślinność w jeziorze Tanganika2,49 zł
- Akwarium biotopowe z pielęgnicami jeziora Tanganika2,70 zł