ArtykułyEncyklopedia

Tropheus sp. Chipimbi

Encyklopedia akwarystyczna

„Chipimbi” (Tropheus sp. Chipimbi)

Występowanie: zamieszkuje okolice przylądka Chipimbi (stąd nazwa) na granicy Zambii i Demokratycznej Republiki Konga. Została odkryta podczas słynnej Belgijskiej Ekspedycji Hydrobiologicznej z lat 1946-1947 zorganizowanej przez  Maxa Fernanda Leona Polla.

Opis: ciało ma barwę szarobrązową do grafitowej z wyraźnym srebrzystobiałym połyskiem, szczególnie dobrze widocznym u dominujących osobników. Czoło zdobią trzy poprzeczne, niezbyt dobrze widoczne paski. Pysk i gardziel oraz nasady płetwy odbytowej i grzbietowej są niebieskawe. Na płetwie odbytowej mogą widnieć drobne, jasnoczerwone plamy. U podstawy płetw piersiowych występują czerwonawe smugi. Płetwa ogonowa jest ciemna z jaśniejszymi, szarawymi przebarwieniami. W tylnej części ciała od połowy jego długości po nasadę płetwy ogonowej ciągnie się krwistoczerwony pas – u niektórych osobników jest on wąski i wyraźnie odgraniczony, u innych szerszy, ale z rozmytymi brzegami. Tęczówki oczu są jasnoczerwone.

Uwagi: odmiana ta – pod względem kolorystyki – jest zbliżona do Tropheus sp. Moliro, można ją jednak odróżnić po występowaniu wspomnianego charakterystycznego srebrzystobiałego połysku łusek.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button