ArtykułyEncyklopedia

Tropheus sp. Kasakalawe

Encyklopedia akwarystyczna

„Kasakalawe” (Tropheus sp. Kasakalawe)

Występowanie: odmiana ta zasiedla wyłącznie bardzo ograniczony odcinek wybrzeża w pobliżu Kasakalawe (stąd nazwa) w Zambii. Odmiana ta została odkryta przez Wolfganga Staecka w 1975 r.

Opis: ciało ciemne o charakterystycznym, zielonym odcieniu i gęstym, bordowym żyłkowaniu. Głowę pokrywa duża liczba szaroniebieskich kropek. Na boku widnieje duża jasna plama w kształcie zbliżona do trójkąta rozpoczynająca się u nasady pokrywy skrzelowej i zwężająca aż do płetwy odbytowej. Ma ona intensywnie pomarańczową barwę, ale w sytuacjach stresowych blednie i staje się szarawa. Płetwa grzbietowa jest zielononiebieska z bordową nasadą. Płetwa ogonowa jest czarna, podobnie jak płetwy piersiowe, ale te ostatnie mają bordowe nasady. Na górnej części płetwy odbytowej widnieją nieregularne bordowe kropki. Jej dolna część jest szarawa. Oczy posiadają wąskie, pomarańczowe obramowania.

Uwagi: ryby tej odmiany bywają oferowane również pod nazwami: Tropheus sp. Orange Spot, Tropheus sp. Sonsitt i Tropheus sp. Mpulungu Kasakalawe.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button