ArtykułyEncyklopedia

Tropheus sp. Lufubu

Encyklopedia akwarystyczna

„Lufubu” (Tropheus sp. Lufubu)

Występowanie: zamieszkuje wyłącznie bardzo ograniczony odcinek wybrzeża Tanganiki o kilkukilometrowej szerokości na wschód od ujścia rzeki Lufubu (stąd nazwa) w Zambii. Odmiana ta została odkryta na początku lat 80. ubiegłego stulecia przez Pierre’a Bricharda..

Opis: dolna część głowy ma barwę czerwonego wina i odznacza się charakterystycznym, fioletowym połyskiem. Głowa, gardziel i piersi są upstrzone drobnymi, niebieskimi plamkami. Od górnej części ciała wzdłuż grzbietu aż po nasadę płetwy ogonowej biegnie niezbyt szeroki, zielonkawy pas. Tułów jest beżowo-biały z ciemnoczerwonym żyłkowaniem zanikającym w kierunku płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa jest czerwonofioletowa z niebieskimi plamkami i wąskim, ciemnym obrzeżeniem. Płetwa ogonowa ma barwę ciemną i czerwonawą nasadę. Promienie płetw piersiowych i brzusznych są w górnej części czerwonofioletowe, zaś w dolnej jasnoniebieskie. Przestrzenie między nimi są czerwonofioletowe. W tylnej części płetwy odbytowej mogą występować słabo widoczne żółtawe plamy mające imitować jaja. Oczy są srebrne z wąskim, pomarańczowożółtym obramowaniem.

Uwagi: wyjątkowo piękna, barwna odmiana trofeusa mylona niekiedy z Tropheus sp. Chaitika. Jej późne odkrycie spowodowane było nie tylko ograniczonym obszarem bytowania, ale również znaczną trudnością odłowu z powodu występowania w tym regionie olbrzymich podwodnych bloków skalnych. Uwaga! Ryby te są bardzo wrażliwe na jakość wody, a w szczególności na obecność w niej związków azotowych. Tracą wtedy swoje piękne ubarwienie. W akwarium wymagają bardzo intensywnej filtracji biologicznej oraz obfitych, regularnych podmian wody.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button