Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 6/2017 (166)

DWUMIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 6/2017

Drodzy Czytelnicy!
Ostatni tegoroczny numer mA przynosi wiele ciekawych i różnorodnych artykułów i zapewne każdy z Was znajdzie w nim coś dla siebie. W pierwszym rzędzie zwracam Waszą uwagę na rozmowę z Heiko Bleherem. Samego Blehera oczywiście przedstawiać nikomu nie trzeba – od lat pozostaje on ikoną światowej akwarystyki – ale rzeczy, które na łamach mA mówi o obecnych trendach w akwarystyce i o przyszłości naszego hobby, mogą niejednego z nas zadziwić i zatrwożyć, a przynajmniej zastanowić. Z wywiadem tym koresponduje wstrząsający raport Martena L. Salossy o naturalnych siedliskach tęczanki Boesemana, z którego to materiału przebija autentyczna troska nie tylko o konkretne biotopy, ale i o całą naszą planetę.

Że akwarystyka może stać się ostoją wymierających gatunków

– doskonale zdaje sobie sprawę Damian Skrabarczyk, który – bazując na sporym doświadczeniu osobistym – dogłębnie przybliża nam problematykę chowu i rozrodu pięknej, a unikatowej pielęgnicy z Madagaskaru, Paretroplus menarambo. Elżbieta Cywińska, nie bez kozery uważana za jedną z najlepszych europejskich hodowczyń mieczyka, w przekrojowym artykule omawia różne formy barwne tej ryby. Witold Sosnowski nader przekonująco opisuje rozmnażanie i podchów młodych błazenków w warunkach domowych – owych ryb, wobec których żadne dziecko nie pozostaje obojętne („Mamo! Tato! Patrzcie – Nemo!”). Swoją praktyczną wiedzą z zakresu hodowli skorupiaków z Sulawesi dzieli się Paweł Woźniak – w pierwszym z planowanej serii artykułów o endemicznych krewetkach z tego regionu.

Natomiast autor, bez którego trudno sobie wyobrazić mA w obecnym kształcie, czyli Hubert Zientek, przedstawia nam tym razem pewnego rzadko goszczącego w domowych zbiornikach, a jakże urodziwego przedstawiciela rodziny smukleniowatych (Pyrrhulina cf. brevis). Wreszcie Sebastian Golczak fachowym okiem przygląda się działaniu testów chemicznych – co dzieje się z wodą potraktowaną specjalnymi preparatami? Wiedzieliście? Ja nie do końca! I na ostatek Mariusz Schauer, praktyk i pasjonat z krwi i kości, przywraca w tym numerze do łask tło zewnętrzne do akwarium.

Numer listopadowo-grudniowy będzie z Wami jeszcze podczas Świąt Bożego Narodzenia, dlatego życzę Wam spełnienia wielu, i to nie tylko akwarystycznych, marzeń. A już w perspektywie noworocznej powiem, że przygotowujemy dla Was w 2018 roku liczne akcje i wydarzenia. Będą między innymi konkursy z nagrodami dla stałych i nowych prenumeratorów. A na sam koniec uchylę rąbka tajemnicy: w przyszłym roku cena mA nie wzrośnie, ale jego objętość się zwiększy!

Do zobaczenia w nowym roku!
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazynu Akwarium nr 6/2017

Artykuły

ROZMOWY MA
Akwarystyka dziś i jutro.
Z Heiko Bleherem rozmawiają Paweł Czapczyk i Zbigniew Joniec

RYBY – AFRYKA
Damian Skrabarczyk
Paretroplus menarambo – ostatni „Madagaskarianin”

AKWARYSTYKA MORSKA
Witold Sosnowski
Odchów błazenków w akwarium domowym

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Pyrrhulina cf. brevis – rzadki smukleniowaty

RYBY – AMERYKA ŚRODKOWA
Elżbieta Cywińska
Odmiany barwne mieczyka

KREWETKI
Paweł Woźniak
Akwarium dla krewetek z jezior Sulawesi

AKWARYSTYKA NATURALNA
Mariusz Schauer
Tło zewnętrzne w akwarium

CHEMIA WODY
Sebastian Golczak
Jak działają testy akwarystyczne?

RYBY – AUSTRALIA I OCEANIA
Marten Luter Salossa
Projekt ochrony tęczanki Boesemana

Stałe rubryki
Aktualności
Encyklopedia
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button