ArtykułyEncyklopedia

Xenotilapia nigrolabiata Poll, 1951

Ancyklopedia akwarystyczna

Xenotilapia nigrolabiata Poll, 1951

Pochodzenie: Występuje na obszarze całego jeziora, spotykana jest na dużych głębokościach zwykle w miejscach mulistych do 60 m. W 2001 roku Evert van Ammelrooy odkrył w zatoce Chituta w Zambii wariant Xenotilapia nigrolabiata „Red Princess”. Wariant ten jest również odławiany w innej lokalizacji około 40 km od zatoki (ryby z tej lokalizacji eksportowane są niekiedy pod nazwą Xenotilapia nigrolabiata “Fireline” – jest to jednak tylko geograficzny wariant „Red Princess”).

Opis gatunku: Ciało X. nigrolabiata, która w typowym wariancie nie była do tej pory eksportowana w celach akwarystycznych, charakteryzuje się silnie wydłużoną nasadą ogona, mocno rozwidloną płetwą ogonowa, obniżoną dolną linią naboczną, 36-38 łuskami wzdłuż środkowej linii nabocznej. Inne charakterystyczne cechy to: ilość wyrostków i promieni na płetwie odbytowej i grzbietowej, ilość wyrostków skrzelowych na dolnej części pierwszego łuku skrzelowego,trzy rzędy łusek na policzkach i bardzo długie płetwy piersiowe. Dodatkowo widoczne są wstawki żółtego i pomarańczowego koloru. Wargi u żywych osobników mają kolor niebieski.

Podstawowym kolorem ciała eksportowanego w ostatnich latach wariantu „Red Princess” jest srebrzystoszary z purpurowymi przebarwieniami, który przechodzi w jasnozielonkawy poniżej płetwy grzbietowej. Płetwa ogonowa jest silnie rozwidlona i przezroczysta. W górnej jej części występuje czerwone obrzeżenie, a w dolnej obrzeżenie jest podwójne – białe na zewnątrz, od wewnątrz czerwone. Bardzo duże oczy umieszczone są na szczycie głowy. Płetwa grzbietowa posiada żółtą plamę w okolicach 1/3 długości od przedniej jej części i obrzeżona jest żółty oblamowaniem. Biegną przez nią dwie ukośne białe linie. Owalna, czerwona plama umiejscowiona jest mniej więcej na środku płetwy i w zależności od płci oraz nastroju ryby może rozciągać się w ukośny czerwony pas. Płetwa odbytowa jest przezroczysta z szeroką, żółtą oblamówką i wewnętrzną cieńszą, niebiesko-białą. Płetwy brzuszne zazwyczaj są przezroczyste, ale u dorosłych samców mogą pojawić się czerwone kropki. Płetwy piersiowe są przezroczyste i bardzo długie. Mogą sięgać do płetwy odbytowej a nawet za nią. Górna warga jest koloru niebieskiego. Dymorfizm płciowy i różnice w ubarwieniu nie są mocno zaznaczone. Pełny opis tego taksonu został zamieszczony w Tanganika MAGAZYN nr II.

Rozmnażanie: Ikrę i narybek inkubuje wyłącznie samica. Ryby nie tworzą budowli godowych, samiec jedynie nieco oczyszcza teren, gdzie zwabia gotową do tarła samiczkę. Ikra, larwy i narybek inkubowana jest przez około 8-21 dni. Po tym czasie samica wypuszcza narybek, a następnie bardzo intensywnie go pilnuje. W razie najmniejszego zagrożenia maluszki chowają się w jej pysku. W jednym miocie samiczka wypuszcza około 10-15 sztuk narybku.

Akwarium: Minimalna powierzchnia dna akwarium powinna mieć wymiary 120-50 x 50-60 cm.. Dno powinna pokrywać warstwa 3-4 cm drobnoziarnistego piasku. W akwarium można dodatkowo ułożyć kilka kamieni. Oświetlenie powinno być stonowane, gdyż ryby te w naturze żyją na dużych głębokościach. „Red Princess” można trzymać w grupie kilku osobników w akwarium jednogatunkowym, jak i połączone z innymi, spokojnymi, gatunkami ryb takimi jak: przedstawiciele rodzaju Paracyprichromis, gatunkami z rodzaju Xenotilapia czy Trematocara. Parametry wody muszą spełniać wymagania takie jak dla wszystkich ryb z jeziora Tanganika.

Pokarm: Ryby te w naturze odżywiają się bezkręgowcami i cząstkami materii organicznej przesiewanymi z mułu i piasku. W akwarium najlepszymi pokarmami są różnego rodzaju mrożonki takie jak: mysis, kryl, dafnia, wodzień, drobno pokrojone krewetki. Dietę można uzupełniać płatkowanymi i granulowanymi pokarmami sztucznymi przeznaczonymi dla ryb mięsożernych, a od czasu do czasu można podać pokarmy dla ryb roślinożernych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button