ArtykułyWydarzenia

AKADEMIA MAGAZYNU AKWARIUM – POKAZY, PRELEKCJE, WARSZTATY

Wydarzenie akwarystyczne

Międzynarodowe Targi Zoologiczne Pet Fair – 13-15 września 2019

W dniach 13–15 września 2019 roku na Międzynarodowych Targach Zoologicznych Pet Fair w Łodzi odbyła się trzecia edycja Akademii Magazynu Akwarium.

Tradycyjnie już na trzydniowej wystawie akwarystyczno-terrarystycznej – na której podziwiać można było rzadkie i zjawiskowe ryby morskie i słodkowodne (m.in. rekina bambusowego, pielęgnice z Madagaskaru, uaru królewskie, płaszczki, zbrojniki) oraz zdumiewające raki czy krewetki, a także bezkręgowce i kręgowce lądowe, wśród nich zaś kilka gatunków i odmian bajecznie ubarwionych drzewołazów, czyli tropikalnych żab z lasów deszczowych Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej – panowała przyjacielska i pełna wzajemnego szacunku atmosfera. Kogo to u nas nie było? Byli Akwariusze (nagroda za najlepszą aranżację stoiska dla Sebastiana Kamonta), Akwarium Online (nagroda za najciekawszą rybę wystawy dla Elżbiety Charyło) Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów (nagroda za najciekawsze urządzenie zbiornika – paludarium), Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów (wyróżnienie za piękną aranżację akwarium), Ada i Mirosław Karpińscy (nagroda dla Ady w kategorii „najmłodszy wystawca Akadamii”). Byli przyjaciele z Wawarium.pl., z Małego zoo w centrum Poznania i z Klubu Miłośników Tanganiki. Przed zbiornikiem Juwela ze wspaniałymi dyskowcami stali uśmiechnięci i zawsze pomocni Magdalena i Radosław Koprowscy (PKMD), a rzadkie ryby z odłowu prezentował w dużych zbiornikach od firmy Aquaray Krzysztof Małańczak z Płaszczki. Był oczywiście Kamil Hazy z małą wystawą biotopową oraz gotowi na wszystko chłopacy z Oceaniki, tworzący, jak zwykle, własną magiczną strefę. Po raz pierwszy w ramach naszej wspólnoty akwarystyczno-terrarystycznej wystawiali się także (i to jak!): Aqua-Nature Salon Akwarystyki Naturalnej i Morskiej, Cherax Team Poland, Krewetki Ketrab, Natural State i Skylight. Przybywająca dość licznie publiczność zwiedzająca mogła zatem liczyć na szereg fachowych porad, wypływających z wiedzy i doświadczenia tylu profesjonalnych wystawców.

Z kolei dwudniowe warsztaty, pokazy interaktywne i prelekcje multimedialneadresowane były zarówno do początkujących adeptów akwarystyki i terrarystyki, jak i do bardziej zaawansowanych hodowców i pasjonatów. Sprowadzały się one, co już się stało małą tradycją Akademii Magazynu Akwarium, do pokazowego – czyli odbywającego się na oczach publiczności – zakładania zbiorników środowiskowych, biotopowych czy dekoracyjnych (wykłady i warsztaty wspomina poniżej Andrzej Kociołkowski).

Oczywiście całość imprezy byłaby nie do pomyślenia, gdyby nie nasi oddani i wierni partnerzy biznesowi: Tropical Tadeusz Ogrodnik, Juwel Polska, Zoolek, Tan-Mal Monika Wisz, Oya.pl i Aquaray. Osobne podziękowania należą się przyjaciołom i partnerom medialnym z Pet Biznes i Akwa-mania.mud. Dziękujemy Wam wszystkim!

Jakkolwiek łódzka edycja Akademii Magazynu Akwarium przeszła do historii (kto nie był – niech żałuje), już teraz zapraszamy Was do udziału w naszej strefie podczas targów Animals’ Days w Nadarzynie. Do zobaczenia 3-5 kwietnia 2020! Akwaryści i terraryści z całej Polski – łączmy się!

Tekst Paweł Czapczyk (Magazyn Akwarium)
Fot. Andrzej Kociołkowski, Paweł Czapczyk

Akademia Magazynu Akwarium

Akademia Magazynu Akwarium to nie tylko wystawa akwarystyczno-terrarystyczna, ale także szereg wykładów prelekcji oraz pokazów, które zostały przeprowadzone w ciągu dwóch dni trwania Targów Pet Fair. Po otwarciu III edycji Akademii Magazynu Akwarium przez Pawła Czapczyka oraz Agnieszkę Panasewicz jako pierwszy wykład wygłosiła dr Marta Mierzeńska (Tropheus Tanganika), omawiając problematykę aklimatyzacji i kwarantanny ryb. Następnie odbył się pokaz zakładania akwarium w stylu nature. Pokaz ten został przeprowadzony równolegle w dwóch zbiornikach: jednym zajęły się Małgorzata Tarczyńska i Dominika Milewska (Podwodne Ogrody), w drugim pokaz prowadził Sascha Hoyer (Aqua Artist). Akwarium czy terrarium to temat omówiony przez Pawła Iglewskiego (Akademia Naturalnego Wiwarium), po czym Tomasz Leboch (Natural State) omówił podstawy zakładania zbiornika dla drzewołazów. Magdalena Szubska z Łódzkiego Stowarzyszenia Akwarystów i Terrarystów zaprezentowała zbiorniki dla krabów, a po niej Sebastian Josiek z Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów omówił temat „hydroponika a akwarystyka”. W niedzielę na początek Lechosław Łątka, Robert Wisz oraz Paweł Czapczyk zaprezentowali książkę Pielęgnice jezior Tanganika i Malawi oraz mówili kulisy jej powstawania. Paulina Toboła i Piotr Roj przeprowadzili warsztaty dla dzieci, prezentując na żywo różnorodne stworzenia lasów tropikalnych. Kolejny pokaz przeprowadził Kamil Hazy (Biotope team Poland), aranżując zbiornik biotopowy zlewni Rio Paraguay oraz Rio Guapore, a zakończył Lechosław Łątka, pokazując na żywo, jak prawidłowo założyć akwarium dla muszlowców z jeziora Tanganika.

Andrzej Kociołkowski

Kolejny raz zostaliśmy zaproszeni przez Magazyn Akwarium do strefy Akademia Magazynu Akwarium – oczywiście z wielką przyjemnością przyjęliśmy takie zaproszenie, które jest dla nas ogromnym wyróżnieniem.

Małe zoo w centrum Poznania

To wydarzenie łączące prawdziwych hobbystów oraz pasjonatów. To miejsce, w którym czujemy się jak w domu, gdzie wszyscy są sobie równi i wkładają dużo serca, żeby ta rodzina mogła działać i się rozwijać. Dziękujemy Pawłowi Czapczykowi i całej społeczności, nie tylko akwarystycznej, za możliwość uczestniczenia w takim życiu.


Akwariusze  

Magazyn Akwarium – Wy wiecie, że Was kochamy! Dziękujemy za kolejną wspaniałą imprezę w tym roku, jednoczącą akwarystów z całego kraju. Po raz kolejny okazało się, że jesteśmy jedną wielką akwarystyczną rodziną, w której wsparcie i współpraca są ponad wszelkie podziały i rywalizacje.
Ani przez chwilę nie żałowaliśmy pokonanych kilometrów. Jedyne, czego żałujemy, to fakt, że tak szybko się skończyło. Wznieśmy wszyscy toast za to, żeby Akademia Magazynu Akwarium prowadziła swoje wykłady do końca świata i o jeden dzień dłużej.
Gratulacje! Współpraca z Wami to czysta przyjemność. I jeszcze wielkie brawa dla wszystkich uczestników. Każdy zadziwił, zachwycił i dał z siebie wszystko. Bycie wśród Was bardzo wiele dla nas znaczy. Jesteście niesamowici! 


Wawarium.pl  

Jak dziś pamiętamy pierwszy nasz wyjazd na Akademię Magazynu Akwarium, któremu towarzyszyła ciekawość, a jednocześnie niepewność, czy damy radę i jak zostaniemy odebrani… Teraz nie wyobrażamy sobie nie być z Wami we wspólnej rodzinie, cudownie zakręconych pasjonatów! Dziękujemy, że możemy prezentować naszą pasję i dzielić się nią z innymi. Pasję, którą przy takich ludziach jak Wy można wzbogacać bez obaw. Prezentacja naszych „maluchów” nie udałaby się, gdyby nie piękny zbiornik firmy Juwel Polska. Już wiemy, że tylko w nim nasze ryby prezentują się cudownie i cieszą oko wszystkich zwiedzających. Cieszymy się, że mamy możliwość należeć do Akademii Magazynu Akwarium. Dziękujemy tym bardziej, że za każdym razem panuje tu magiczna atmosfera, która przyciąga i do której chce się wracać. Nie sposób wymienić wszystkich, którym chcemy podziękować za miło spędzony razem czas. Czekamy na więcej!


Magdalena Koprowska (PKMD)

Wspólnie z Adą składamy podziękowania za zaproszenie nas na do Łodzi. Akademia Magazynu Akwarium to wspaniale zorganizowana impreza. Poznaliśmy nowych przyjaciół, ja osobiście nawiązałem nowe kontakty handlowe. Bardzo dziękujemy i do zobaczenia w roku 2020!

Mirosław Karpiński (Sulawesi.pl)

Sobota, 14 września 2019

11:00 – Otwarcie III edycji Akademii Magazynu Akwarium – dr Paweł Czapczyk (Magazyn Akwarium)

11:15–12:00 – Praktyczne wskazówki do aklimatyzacji i kwarantanny ryb – dr Marta Mierzeńska (Tropheus Tanganika)

12:15–13:30 – Pokaz zakładania akwarium w stylu nature – Małgorzata Tarczyńska i Dominika Milewska (Podwodne Ogrody), Michał Adamek (Aqua Show) i Sacha Hoyer

13:45–14:30 – Akwarium czy terrarium? Co wybrać? – Paweł Iglewski (Akademia Naturalnego Wiwarium)

14:45–15:30 – Podstawy zakładania zbiornika dla drzewołazów – Tomasz Leboch (Natural State)

15:45–16:15 – Idealne zbiorniki dla krabów w naszych mieszkaniach – Magdalena Szubska (Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów)

16:30–17:00 – Hydroponika a akwarystyka – Sebastian Josiek (Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów)

Niedziela, 15 września 2019

11:00–11:30 – Prezentacja książki „Pielęgnice jezior Tanganika i Malawi” – Lechosław Łątka, Robert Wisz, Paweł Czapczyk

11:45–12:15 – (Nie)małe stworzenia wielkich lasów tropikalnych – warsztaty dla dzieci – Paulina Toboła i Piotr Roj (Małe zoo w centrum Poznania)

12:30–13:45 – Biotopy w zlewni Rio Paraguay oraz Rio Guapore/Itenez wraz z aranżacją zbiornika na żywo – Kamil Hazy (Biotope Team Poland)

14:00–15:15 – Ogłoszenie wyników i nagrodzenie finalistów dwóch konkursów akwarystycznych POLISH BIOTOPE CONTEST 2019 i PET FAIR AQUASCAPING CONTEST 2019

15:30–16:30 – Pokaz zakładania na żywo zbiorników dla pielęgnic z jeziora Tanganika – Lechosław Łątka (Klub Miłośników Tanganiki)

16:45 – Zakończenie III edycji Akademii Magazynu Akwarium

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button