ArtykułyMagazyn AkwariumWydarzenia

Magazyn Akwarium nr 5/2019 (177)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Magazyn Akwarium czasopismo 5/2019

Drodzy Czytelnicy!
Oddając w Wasze ręce wrześniowo-październikowe wydanie Magazynu Akwarium, mam nadzieję, że każda i każdy z Was znajdzie w nim coś atrakcyjnego i poznawczo wartościowego dla siebie. Tematem okładkowym jest oczywiście rozmowa z Radosławem Ratajszczakiem, prezesem Zoo Wrocław, akwarystą i pasjonatem dzikich zwierząt, na wskroś przejętym kurczeniem się naturalnych siedlisk na naszym globie i losem ginących gatunków. Osobiście bardzo się cieszę z nawiązania współpracy z tą arcyważną placówką, która jest nie bez powodu największą atrakcją turystyczną naszego kraju. Z Zoo Wrocław pochodzi również artykuł o motylach – jego autorem jest debiutujący na naszych łamach Karol Bubel. „Dobrostan merytoryczny” numeru zasilają też po raz pierwszy pracownicy Akwarium Gdyńskiego (Grażyna Niedoszytko, Aleksander Piszcz i Wiesław Zabawa), publikując niezmiernie ciekawy materiał o rozmnażaniu niewielkich gabarytowo rekinów.

Ma się rozumieć, że nie zawodzą znani i cenieni, a stale współpracujący z redakcją autorzy-hodowcy: Hubert Zientek i Lechosław Łątka. Spod pióra tego pierwszego wyszedł pouczający tekst o hodowli Crenicichla proteus, drugi natomiast zachęca do chowu „karłowatych” pielęgnic z Ameryki Centralnej. Z kolei tematyce czarnych wód poświęcony jest krótki artykuł Łukasza Kułakowskiego. Równie krótko i treściwie o rozmnażaniu w akwarium Corydoras geoffroy pisze Maciej Koczko. Adam Golik, zainspirowany fiordami Norwegii, zdaje relację z akwarystycznej aranżacji w stylu nature, natomiast Krzysztof Pająk na wszelkie możliwe sposoby omawia lotosy prawdziwe, czyli rośliny wodne budzące pośród posiadaczy dużych zbiorników i oczek wodnych podziw, a także konotacje religijne i kulturowe. Zarówno on, jak i Andrzej Kociołkowski zachęcają też – w ramach działu Podróże Akwarystyczne – do odwiedzenia Wysp Brytyjskich. Na pewno warto się tam wybrać. Warto również wziąć udział w październikowym zlocie morszczaków, na który zaprasza Mariusz Frej, a przedtem odwiedzić Dni Akwarystyki w Drozdowie i Śląski Weekend Akwarystyczny.

Ale najpierw – co chyba dla każdego z nas oczywiste – trzeba się stawić w strefie Akademii Magazynu Akwarium na Międzynarodowych Targach Zoologicznych Pet Fair w Łodzi. Wystawa akwarystyczno-terrarystyczna, multimedialne prelekcje i warsztaty z zakładania akwariów, a nade wszystko finały dwóch prestiżowych konkursów: Polish Biotope Contest 2019 i Pet Fair Aquascaping Contest 2019.  Kogoś to nie przekonuje? Fakty mówią przecież same za siebie.

Widzimy się zatem w dniach 13-15.09 w Łodzi  – we wrześniowej stolicy i ostoi polskiej akwarystyki!

Z pozdrowieniami

dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 5/2019

ARTYKUŁY

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Andrzej Kociołkowski
Londyn: ogród zoologiczny, Muzeum i Ogrody Hornimana
Krzysztof Pająk
Akwarium pod Dublinem

ROZMOWY MA
Zoo Wrocław, czyli o efekcie zachwytu
Z Radosławem Ratajszczakiem rozmawia Paweł Czapczyk

AQUASCAPING
Projekt Norwegia
Adam Golik

RYBY – AMERYKA CENTRALNA
Lechosław Łątka
Małe, „karłowate” pielęgnice z Ameryki Centralnej

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Maciej Koczko
Corydoras geoffroy
Hubert Zientek
Crenicichla proteus – „pielęgnica szczupacza”

AKWARYSTYKA MORSKA
Wiesław Zabawa, Aleksander Piszcz
Rozmnażanie rekin(k)ów w Akwarium Gdyńskim
Mariusz Frej
Społeczność „morszczaków” w Polsce

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Łukasz Kułakowski
Czarne wody w moim akwarium

OCZKO WODNE
Krzysztof Pająk
Lotos (Nelumbo Adans.) – rodzaj znany i nieznany

TERRARYSTYKA | OWADY
Karol Bubel
Skrzydlate piękno na wyciągnięcie ręki

STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Produkty na rynku

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button