ArtykułyMagazyn AkwariumWydarzenia

Magazyn Akwarium nr 5/2019 (177)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Magazyn Akwarium czasopismo 5/2019

Drodzy Czytelnicy!
Oddając w Wasze ręce wrześniowo-październikowe wydanie Magazynu Akwarium, mam nadzieję, że każda i każdy z Was znajdzie w nim coś atrakcyjnego i poznawczo wartościowego dla siebie. Tematem okładkowym jest oczywiście rozmowa z Radosławem Ratajszczakiem, prezesem Zoo Wrocław, akwarystą i pasjonatem dzikich zwierząt, na wskroś przejętym kurczeniem się naturalnych siedlisk na naszym globie i losem ginących gatunków. Osobiście bardzo się cieszę z nawiązania współpracy z tą arcyważną placówką, która jest nie bez powodu największą atrakcją turystyczną naszego kraju. Z Zoo Wrocław pochodzi również artykuł o motylach – jego autorem jest debiutujący na naszych łamach Karol Bubel. „Dobrostan merytoryczny” numeru zasilają też po raz pierwszy pracownicy Akwarium Gdyńskiego (Grażyna Niedoszytko, Aleksander Piszcz i Wiesław Zabawa), publikując niezmiernie ciekawy materiał o rozmnażaniu niewielkich gabarytowo rekinów.

Ma się rozumieć, że nie zawodzą znani i cenieni, a stale współpracujący z redakcją autorzy-hodowcy: Hubert Zientek i Lechosław Łątka. Spod pióra tego pierwszego wyszedł pouczający tekst o hodowli Crenicichla proteus, drugi natomiast zachęca do chowu „karłowatych” pielęgnic z Ameryki Centralnej. Z kolei tematyce czarnych wód poświęcony jest krótki artykuł Łukasza Kułakowskiego. Równie krótko i treściwie o rozmnażaniu w akwarium Corydoras geoffroy pisze Maciej Koczko. Adam Golik, zainspirowany fiordami Norwegii, zdaje relację z akwarystycznej aranżacji w stylu nature, natomiast Krzysztof Pająk na wszelkie możliwe sposoby omawia lotosy prawdziwe, czyli rośliny wodne budzące pośród posiadaczy dużych zbiorników i oczek wodnych podziw, a także konotacje religijne i kulturowe. Zarówno on, jak i Andrzej Kociołkowski zachęcają też – w ramach działu Podróże Akwarystyczne – do odwiedzenia Wysp Brytyjskich. Na pewno warto się tam wybrać. Warto również wziąć udział w październikowym zlocie morszczaków, na który zaprasza Mariusz Frej, a przedtem odwiedzić Dni Akwarystyki w Drozdowie i Śląski Weekend Akwarystyczny.

Ale najpierw – co chyba dla każdego z nas oczywiste – trzeba się stawić w strefie Akademii Magazynu Akwarium na Międzynarodowych Targach Zoologicznych Pet Fair w Łodzi. Wystawa akwarystyczno-terrarystyczna, multimedialne prelekcje i warsztaty z zakładania akwariów, a nade wszystko finały dwóch prestiżowych konkursów: Polish Biotope Contest 2019 i Pet Fair Aquascaping Contest 2019.  Kogoś to nie przekonuje? Fakty mówią przecież same za siebie.

Widzimy się zatem w dniach 13-15.09 w Łodzi  – we wrześniowej stolicy i ostoi polskiej akwarystyki!

Z pozdrowieniami

dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 5/2019

ARTYKUŁY

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Andrzej Kociołkowski
Londyn: ogród zoologiczny, Muzeum i Ogrody Hornimana
Krzysztof Pająk
Akwarium pod Dublinem

ROZMOWY MA
Zoo Wrocław, czyli o efekcie zachwytu
Z Radosławem Ratajszczakiem rozmawia Paweł Czapczyk

AQUASCAPING
Projekt Norwegia
Adam Golik

RYBY – AMERYKA CENTRALNA
Lechosław Łątka
Małe, „karłowate” pielęgnice z Ameryki Centralnej

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Maciej Koczko
Corydoras geoffroy
Hubert Zientek
Crenicichla proteus – „pielęgnica szczupacza”

AKWARYSTYKA MORSKA
Wiesław Zabawa, Aleksander Piszcz
Rozmnażanie rekin(k)ów w Akwarium Gdyńskim
Mariusz Frej
Społeczność „morszczaków” w Polsce

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Łukasz Kułakowski
Czarne wody w moim akwarium

OCZKO WODNE
Krzysztof Pająk
Lotos (Nelumbo Adans.) – rodzaj znany i nieznany

TERRARYSTYKA | OWADY
Karol Bubel
Skrzydlate piękno na wyciągnięcie ręki

STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Produkty na rynku

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button