ArtykułyEncyklopedia

Xenotilapia leptura (Boulenger, 1901)

Encyklopedia akwarystyczna

Xenotilapia leptura (Boulenger, 1901)

Inne nazwy: Asprotilapia leptura

Pochodzenie: Gatunek endemiczny dla jeziora Tanganika. Występuje na obszarze prawie całego basenu, z wyraźną przerwą w rozmieszczeniu pomiędzy Bujumbura w Burundi i Luagala w Tanzanii. Zamieszkuje obszary o charakterze skalnym na głębokości od 1 do 10 m. Warianty geograficzne tego gatunku nie są znane, chociaż obserwowana jest zmienność osobników zamieszkujących południową części jeziora Zambii.

Opis gatunku: Ciało Xenotilapia leptura jest bardzo wysmukłe z wyraźnie wydłużoną nasadą ogona. Dorosłe samce osiągają długość około 11 cm, samice mogą być nieco mniejsze. Głowa jest dość duża i również silnie wydłużona, z charakterystycznym pyskiem i małym wystającym noskiem.Oczy są duże umieszczone wysoko na głowie tak, że pozwalają na baczne obserwowanie okolicy nawet w czasie żerowania. Ciało ma podstawową barwę ciała srebrzystoszarą z niebieskim poblaskiem, a wśród osobników z południowych lokalizacji może występować fioletowy lub czerwonawy, delikatny poblask. Wszystkie płetwy są szare. Na płetwie grzbietowej może występować wąskie czarne obrzeżenie. Płetwy brzuszne i odbytowa mają wyraźne niebieskie przebarwienia.

Rozmnażanie: Xenotilapia leptura należy do pielęgnic monogamicznych, u których zarówno samiczka, jak i samiec inkubują w pyszczkach ikrę, larwy, a potem narybek. Zarówno w naturze, jak i w akwarium ryby dobierają się w pary i zajmują niewielkie terytorium, którego pilnie strzegą. Terytorium to najczęściej fragment skały lub grupa kamieni. Dobrana para przebywa w pobliżu siebie, a w okresie godowym nabiera bardziej intensywnych barw. Szczególnie silnie uwidaczniają się wtedy obrzeżenia płetw, a głowa ciemnieje. Samce, podobnie jak samice, często rozchylają charakterystycznie pokrywy skrzelowe i, nadymając je prezentują swoje walory. W końcu samiczka składa parę ziaren ikry, która jest zapładniana przez samca, po czym samiczka zbiera ją do pyszczka. Ikrę i larwy inkubuje początkowo tylko samica. W czasie inkubacji, która trwa przeważnie 18-21 dni, para przebywa blisko siebie i broni swojego terenu. Mniej więcej w połowie okresu inkubacji larwy są przekazywane samcowi, który całkowicie przejmuje nad nimi opiekę. Po około 10-12 dniach od przejęcia larw samiec wypuszcza z pyszczka dobrze wykształcony narybek wielkości około 8-10 mm. Zarówno samiec, jak i samica opiekują się narybkiem jeszcze przez kilka dni, maluchy chronią się w pyszczkach rodziców (najczęściej samca) w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. W jednym miocie może pojawić się od 14-30 maluchów.

Akwarium: Dla jednej pary ryb zalecane jest akwarium o długości minimum 120 cm i szerokości 50-60 cm. Dla 2-3 dobranych par zbiornik musi być znacznie większy, minimum 150 cm, a najlepiej 200 cm. Powierzchnia dna w tym wypadku jest bardzo ważna, ze względu na bardzo duży terytorializm, a także sporą agresję przy wychowywaniu młodych. Można trzymać Xenotilapia leptura w zbiorniku jednogatunkowym, a także razem z innymi rybami np. X. papilio Tembwe lub Paracyprichromis nigripinnis czy P. brieni.W akwarium powinna się znaleźć około 2-3 cm warstwa drobnego piasku i kamienie i ściany skalne ułożone w grupach, tworzące terytoria dla par. Parametry wody muszą spełniać wymagania takie jak dla wszystkich ryb z jeziora Tanganika.

Pokarm: W naturze ryba ta odżywia się glonami porastającymi skały, przy czym są to zarówno glony jednokomórkowe, jak i nitkowate. W akwarium Xenotilapia leptura wymaga również pokarmu roślinnego. Najlepiej jest oczywiście zapewnić jej pokarm naturalny w postaci różnych gatunków glonów porastających skały. Ryby można jednak z powodzeniem karmić roślinnymi pokarmami sztucznymi. Dobrymi okazują się pokarmy płatkowe różnych firm przeznaczone dla roślinożerców, także granulaty i specjalny pokarm – plankton. Ryby należy jednak karmić małymi porcjami kilka razy dziennie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button