Artykuły

Czarne wody w moim akwarium

Akwarium biotopowe

Łukasz Kułakowski: Czarne wody w moim akwarium

„Cześć, oto moje pierwsze akwarium biotopowe z czarną wodą (black water), co o nim sądzicie?” Takie słowa możemy przeczytać na wielu forach albo też na grupach akwarystycznych w popularnym serwisie społecznościowym facebook. Ale czy ich autorzy rzeczywiście osiągnęli to, co chcieli? A jeśli nie, czy mają świadomość swoich błędów? Obawiam się, że nie…

Akwaryści amatorzy myślą bowiem, że wystarczy, że do wody w swoim dotychczasowym akwarium wrzucą kilka szyszek olchy lub wleją wywar z liści, i będzie super. „Mogę się pochwalić moim black water” – mówią dumnie. W tym artykule postaram się zatem wyjaśnić, na czym polega tak naprawdę ten rodzaj akwarystyki, z czego powinno się składać akwarium black water, jak przygotować wodę i w jaki sposób powinniśmy przygotować również ryby do wpuszczenia do takiej wody.

Gdy już więc zaopatrzymy się w nasz wymarzony zbiornik z całym wyposażeniem i ulokujemy go w dogodnym miejscu, możemy zacząć układać w głowie aranżację. Akwarium black water może być zarówno zbiornikiem wystawowym, jak i biotopowym – w zależności od tego, co chcemy osiągnąć. Ja osobiście staram się zawsze wykonywać aranżację przypominającą jak najbardziej środowisko naturalne. Musimy również pamiętać o tym że wystrój może się różnić w zależności od tego, czy będzie to black water Ameryki Południowej, Azji, czy Afryki.

Dziś skupimy się na Ameryce Południowej, a dokładniej na zalanych terenach leśnych górnego basenu rzeki Rio Negro. W wodach tych występuje dużo traw zalewanych okresowo lub stale, bardzo grube warstwy rozkładających się liści, gałązek, resztek orzechów, kawałki drewna, a nawet leżące w wodzie gałęzie z jeszcze zielonymi liśćmi.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button