Autorzy

Hubert Zientek

Autor Magazynu Akwarium

Hubert Zientek

Hubert Zientek jest bardzo cenionym autorem mA przede wszystkim dlatego, że jego wiedza oparta jest na długoletnim doświadczeniu w chowie i rozmnażaniu wielu gatunków ryb akwariowych i oczkowych.

Cała bogata bibliografia autora dostępna jest na prowadzonym przez niego blogu. Tam też zainteresowany Czytelnik znajdzie więcej informacji na temat innych pasji Huberta Zientka.

Doceniając praktyczną wiedzę oraz otwartość autora do dzielenia się nią na naszych łamach, w 2014 roku, nagrodziliśmy go prestiżową Nagrodą im. Darka Firleja.

Hubert Zientek
Hubert Zientek na scenie podczas rozdania Nagród im. Darka Firleja ZooBotanica 2014. Fot. Andrzej Kociołkowski

Hubert Zientek o sobie

W latach 1983–88 uczęszczałem do Technikum Rolniczego w Brwinowie–Pszczelinie. Po ukończeniu szkoły średniej w 1988 r. postanowiłem dalej kształcić się w tym kierunku i podjąłem studia dzienne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Nauk o Zwierzętach. Tu moje zainteresowania hodowlane zostały jeszcze bardziej „scementowane” i doprecyzowane – akwarystyka słodkowodna i hodowla ptaków egzotycznych stały się drugim moim życiem. Nieco bliższe memu sercu zawsze były jednak ryby, co przełożyło się m.in. na napisanie i obronienie pracy magisterskiej pt. „Określenie zmienności genetycznej sandacza (Stizostedion lucioperca) na podstawie wybranych enzymów tkankowych”. W roku 1996 wyjechałem do USA na półroczne studia podyplomowe na Kansas State University (studiowałem wybrane przedmioty na wydziałach: Animal Sciences i Veterinary Medicine). Otrzymałem certyfikat ukończenia semestru oraz szkoleń z zakresu żywienia zwierząt i odbytych zajęć praktycznych. W chwili obecnej pracuję na stanowisku redaktora naczelnego „Magazynu Weterynaryjnego” (www.magwet.pl/) w wydawnictwie medycznym Medical Tribune Polska. W roku 2002 obroniłem pracę doktorską pt. „Wpływ zanieczyszczenia środowiska metalami ciężkimi (kadm, ołów, nikiel) na wyniki produkcyjno–hodowlane królików mięsnych”. Napisałem sześć książek o tematyce hobbystycznej:

  • „Rośliny w oczkach wodnych. Poradnik praktyczny” (wyd. Medical Tribune Polska 2008),
  • „Rozmnażanie ryb w akwarium – poradnik hodowcy” (wyd. Galaktyka 2009),
  • „Encyklopedia Ryby akwariowe” (wyd. Dragon, 2013),
  • „Encyklopedia Ptaki ozdobne” (wyd. Dragon, 2014),
  • „Encyklopedia. Małe ssaki domowe” (wyd. Dragon, 2015),
  • „Ryby i rośliny w akwarium zimnowodnym i oczku wodnym. Poradnik hodowcy” (wyd. SGGW, 2016),

oraz dwa zeszyty akwarystyczne:

a także łącznie ponad 300 artykułów o tematyce hobbystycznej i popularno–naukowej. Prywatnie jestem multihobbystą – w kręgu moich zainteresowań leżą: akwarystyka słodkowodna, w tym szczególnie ostatnio zimnowodna, chów ryb i uprawa roślin w oczku wodnym, chów i rozmnażanie egzotycznych ptaków ozdobnych, małych ssaków terraryjnych oraz płazów ogoniastych, a ponadto: fotografia i wędkarstwo. Od lipca 2011 r. prowadzę własnego bloga hodowlanego o nazwie: „Multihobby – blog prawdziwego hodowcy zwierząt” – www.multihobby.net.

Hubert Zientek
Drugą pasją dra Huberta Zientka jest fotografowanie. Fot. Z prywatnego archiwum Huberta Zientka

Obecnie pracuję w Warszawie, a odpoczywam na działce w Milanówku. Mam żonę i córkę Natalię, która zdaje się podzielać moje zainteresowania, choć najbardziej interesują ją psy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button