Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 3/2017 (163)

DWUMIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 3/2017

Drodzy Czytelnicy,
obecne wydanie mA ma prawo Was zaskoczyć. Pozytywnie. Znajdziecie w nim bowiem mieszaninę klasyki i nowości, coś na miarę XXI wieku i małe powroty do tradycji – słowem: bogactwo różnorodności!
Znakomici autorzy, tacy jak Kamil Hazy, który całkiem niedawno zadebiutował na naszych łamach, już ugruntowuje swoją pozycję kolejnym materiałem – tym razem skierowanym do adeptów biotopowego nurtu akwarystyki. Inny pasjonat – Krzysztof Haja – a zarazem chyba największy w Polsce znawca Jeziora Wiktorii i jego ichtiofauny, występuje w Magazynie aż w dwóch odsłonach: i jako świetny rozmówca, i jako rzeczowy autor (notabene w następnym numerze opublikujemy recenzję jego „fundamentalnej” książki Pielęgnice Jeziora Wiktorii.

Z kolei próbką pióra i obiektywu Marcina Szuchnika jest wielowymiarowy portret efektownej ryby z charakterem, czyli Cincelichthys pearsei. Natomiast rozmowa z Mariuszem Pożogą, właścicielem Laboratorium 313, może okazać się gratką dla wszystkich zainteresowanych akwarystyką roślinną i dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swą przygodę z roślinami in vitro w akwarium. Swoimi doświadczeniami z Tour de Shrimp – rowerowej wyprawy do miejsc występowania europejskich krewetek słodkowodnych umiejętnie dzieli się Rafał Maciaszek. Zaś Hubert Zientek – hodowca z imponującym dorobkiem – prezentuje tym razem relatywną nowość akwarystyczną: ryby z rodzaju Danionella. Wreszcie Przemysław Leśniak zachęca do uprawy eriocaulonów – dokonując szerokiego przeglądu tej grupy roślin. Czy to już koniec? Nie. Oto brawurowo napisany przez Pawła Paśnickiego felieton pod przewrotnym tytułem Akwarysta – masochista może wywołać w Was nie tylko śmiech, ale poważniejszą refleksję (ja w każdym razie siebie, tudzież swoje nieco skrzywione relacje z żoną i córką podczas lektury tego tekstu odnalazłem).

I – last but not least – listy. Traktowane często jedynie jako dodatek do merytorycznej zawartości pisma, zostały opracowane przez wybitnych znawców i specjalistów i same w sobie tworzą lapidarne, zróżnicowane i w miarę wyczerpujące artykuły (dotyczące akwarystyki morskiej, hodowli altumów, bioreaktora dennego i używania trichlorfonu w zbiornikach z rybami).
Zapraszam Was do lektury!
Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 3/2017

Artykuły

FOTOREPORTAŻ
Egzotyczne akwaria Palmiarni Miejskiej w Gliwicach w obiektywie Andrzeja Zabawskiego

ROŚLINY AKWARIOWE
Rośliny akwariowe w XXI wieku. Z Mariuszem Pożogą rozmawia Paweł Czapczyk

KREWETKI
Rafał Maciaszek
Dugastella valentina – europejskie krewetki słodkowodne

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Ugryziony przez Afrykę. Z Krzysztofem Hają rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AFRYKA
Krzysztof Haja
Porażka drapieżnych pielęgnic Jeziora Wiktorii

RYBY – AZJA
Hubert Zientek
Ryby z rodzaju Danionella w naszych akwariach

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Akwarium biotopowe na piątkę

RYBY – AMERYKA ŚRODKOWA
Marcin Szuchnik
Pastwisko w Meksyku: Cincelichthys pearsei

ROŚLINY AKWARIOWE
Przemysław Leśniak
Rodzina Eriocaulaceae, czyli eriocaulony w akwarium

FELIETON
Paweł Paśnicki
Akwarysta – masochista

Stałe rubryki

Aktualności
Encyklopedia
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button