Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 4/2017 (164)

DWUMIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 4/2017

Drodzy Czytelnicy!
Wydanie lipcowo-sierpniowe mA, które bierzecie oto w swoje ręce, ukazuje się w samym środku sezonu urlopowego – i albo zażywacie właśnie beztroskiej kanikuły, albo pilnie nadrabiacie zawodowe i rodzinne zaległości. To czas, kiedy dni są dłuższe, słońce stoi wysoko i wszystko zdaje się sprzyjać nabieraniu dystansu do codzienności. To również okres, kiedy – przemierzając leśne ostępy, podmokłe łąki i małe rzeczki (nie mówiąc już o penetracji egzotycznych akwenów i feerycznych raf koralowych) – możemy poszukać inspiracji i pomysłów do założenia w niedalekiej przyszłości nowych zbiorników i zrestartowania tych już opatrzonych.
Życząc Wam wielu niebanalnych doznań podczas tego lata, mam cichą nadzieję, że bieżący numer mA wpłynie na Was pozytywnie – twórczo, inspirująco. A co znajdziecie wewnątrz? Oto Marcin Wnuk zachęca do odwiedzenia tegorocznej edycji Pet Fair, podczas której odbędzie się Polish Aquascaping Contest. Małgorzata Tarczyńska radzi, jakie rośliny wybrać do nanoakwarium, a Hubert Zientek udziela cennych wskazówek na temat hodowli ziemiojada spiczastogłowego.

Szczególnie polecam Waszej uwadze

rozmowę z dyrektorem płockiego zoo Krzysztofem Kelmanem (nie, nie dlatego, że sam ją przeprowadziłem, lecz dlatego, że na naszym firmamencie akwarystycznym Krzysztof Kelman jest postacią wyjątkową i najzwyczajniej w świecie warto go posłuchać…). Z kolei znakomity materiał Lechosława Łątki zadowoli nie tylko miłośników tanganickich tropheusów, a solidny wykład Konrada Mączki na temat takich makroelementów obecnych w wodzie, jak fosfor, siarka czy chlor – nie tylko hydrobiologów i maniaków mierzenia parametrów. Jak hodować zbrojnika L66? – to akurat podpowie Aleksander Stefaniak. O ile się nie mylę, hodowca ten debiutuje na naszych łamach. Podobnie jest z Przemysławem Chuchrakiem, hodowcą krewetek, który dzieli się swoim doświadczeniem na temat chowu i rozmnażania przepięknych krewetek z Sulawesi – Caridina dennerli. I na koniec autor, który – jak dotąd – niewiele tekstów wprawdzie opublikował, ale zdążył już zyskać sobie grono zagorzałych wyznawców: Paweł Paśnicki. Czy jego inteligentny i nieco przewrotny artykuł „Paletki – fakty i mity” jest przysłowiowym wsadzaniem kija w mrowisko? Tych, których korci, zachęcam do polemiki, a wszystkich gorąco zapraszam do lektury – zarówno tego, jak i pozostałych materiałów…
Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 4/2017

Artykuły

AQUASCAPING
Polish Aquascaping Contest

ROZMOWY mA
Akwarysta od urodzenia. Z Krzysztofem Kelmanem rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Paweł Paśnicki
Paletki – fakty i mity

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Ziemiojad szpiczastogłowy. Demoniczne piękno w akwarium

AKWARYSTYKA ROŚLINNA
Małgorzata Tarczyńska
Rośliny do nanoakwarium

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Aleksander Stefaniak
Całe tabu na temat Hypancistrus sp. L66, czyli King Tiger Pleco w pełnej krasie

KREWETKI
Przemysław Chuchrak
Moje doświadczenia w chowie i hodowli Sulawesi Cardinal

RYBY – AFRYKA
Lechosław Łątka
„Czarne” typy, czyli grupa „black” rodzaju Tropheus w akwarium

CHEMIA WODY
Konrad Mączka
Chemia wody. Makroelementy z perspektywy akwarysty

RECENZJA
Paweł Czapczyk o książce Krzysztofa Hai

Stałe rubryki

Aktualności
Encyklopedia
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button