Magazyn AkwariumWydarzenia

Magazyn Akwarium nr 2/2024 (204)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

oddajemy w Wasze ręce kwietniowo-majowy, czyli drugi tegoroczny, a w sumie już 204. numer Magazynu Akwarium. Czynimy to z radością i nadzieją, jaka zwykle towarzyszy rozmaitym działaniom tej porze roku, zarazem ufając, że artykuły i treści pomieszczone w bieżącym wydaniu przyjmiecie z satysfakcją i pożytkiem.

Już na początku numeru Waldemar Jastrzębski, człowiek instytucja na niwie rodzimej akwarystyki, dzieli się swoją kilkudziesięcioletnią wiedzą hodowlaną – tym razem w kwestii karmienia ryb egzotycznych. Z kolei Małgorzata Tarczyńska, znana polska aquascaperka, opowiada o swoich doświadczeniach w aranżowaniu zbiorników naturalnych. Nasz stały współpracownik, Hubert Zientek, z instruktażowym zacięciem przybliża warunki chowu i hodowli znanej i lubianej pielęgniczki Ramireza, która wielu admiratorów podwodnego świata zachwyca swoją nietuzinkową urodą. Agata Sierota, debiutująca na łamach mA, opisuje na podstawie własnych doświadczeń problemy, z jakimi często spotykają się nowicjusze, czyli adepci naszego pięknego hobby, zaś znany już z dobrej i profesjonalnej strony ichtiologa-eksperta i akwarysty-ekologa Marcin Graczyk opisuje środowisko życia i behawior strzebli błotnej.

Jak zmienia się życie karpi koi w zależności od następujących po sobie pór roku? – na te i inne pytania odpowiada Przemysław Siejak, kontynuując swoje rozważania na temat właściwego prowadzenia oczka wodnego. A Radosław Wąs, dyrektor zaprzyjaźnionej z mA instytucji, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku, opowiada tym razem nie tylko o akwariach zimnowodnych i rybach krajowych, zaś niżej podpisany w dużym skrócie zdradza arkana zakładania i schematy prowadzenia terrariów suchych – sawannowych, stepowych i pustynnych.

Wreszcie – na zakończenie – Krzysztof Pająk zaprasza nas do odbycia kolejnych dalekich podróży akwarystycznych. Tym razem wraz z nim zwiedzamy i podziwiamy akwarystyczne Rio de Janeiro i Santiago de Chile. 

Gorąco zapraszam i zachęcam Was do lektury!

Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści

POKARMY AKWARYSTYCZNE
O karmieniu ryb
Waldemar Jastrzębski

AQUASCAPING
Aquascaping, czyli praca i pasja
Z Małgorzatą Tarczyńską rozmawia Paweł Czapczyk

OCZKO WODNE
Przemysław Siejak
Wpływ pór roku na życie karpi koi

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) – chów i rozród krok po kroku

ABC TERRARYSTYKI
Paweł Czapczyk
Terrarium sawannowe, stepowe i pustynne – czyli powiew Afryki, Azji, Australii lub Ameryki Środkowej

AKWARYSTYKA I EKOLOGIA
Marcin Graczyk
Ochrona gatunkowa ryb i akwarystyka: strzebla błotna (Rhynchocypris percnurus)

POZNAJMY SIĘ
Agata Sierota
Pierwsze kłopoty w akwarystycznym raju

ROZMOWY MA
Jesiotry, szczupaki i miętusy w akwarium
Z Radosławem Wąsem rozmawia Paweł Czapczyk

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Krzysztof Pająk
Rio de Janeiro/ Santiago de Chile, Vina del Mar

Produkty – nowości na rynku

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button